Wiewióreczki

Uwaga Rodzice!!!

Czekoladowy Autobus w Zielonej Dolince

Na dzień 8 kwietnia( czwartek) zaplanowaliśmy dla dzieci czekoladowe warsztaty.

Koszt warsztatu: 36 zł

Czas trwania: 45 min.

Rodzic wpłaca 27 zł

Pozostałe koszty tzw. zaliczkę pokryje Rada Rodziców ( 218 zł) dla każdej grupy. Zaliczka nie podlega zwrotowi.

Jeśli zdarzy się, że dziecka tego dnia nie będzie w przedszkolu rodzic otrzymuje zwrot 27 zł.

 

Pieniążki proszę przekazać wych. do dnia 7 kwietnia.

Wielkanocny Kiermasz Świąteczny

 

Drodzy Rodzice w dniach 22 – 26 marca organizujemy w przedszkolu Kiermasz Ozdób Świątecznych. Zwracamy się z prośbą o przynoszenie, wykonanie ozdób wielkanocnych. Pieniążki uzyskane ze zbiórki przeznaczone zostaną na projekt NISPODZIANKĘ dla przedszkola.

Tak  celebrowaliśmy urodziny Kornelki. Wszystkiego najlepszego🌹❤️

Z okazji urodzin gromkie Sto lat zaśpiewaliśmy również Julitce

Świętujemy urodziny Jagódki i Jasia

Wszystkiego najlepszego 🌹❤️

6 urodziny Patryka

Urodziny Nadii

 

6 urodziny Oli
Wszystkiego najlepszego Oleńko 🌹

Świętujemy urodziny Nikoli.
Sto lat Nikusia🌹😍

Dzień Kobiet w Wiewióreczkach

Dzień Kobiet, niech każdy się dowie, że dzisiaj święto dziewczynek. Mali dżentelmeni pamiętają o swoich koleżankach. Tego dnia nie zabrakło życzeń, upominków i kwiatków.

Niespodziankę w postaci słodkiego kwiatka przygotował dla dziewczynek Patryk, a piękne bransoletki z imieniem podarował naszym małym kobietką Oliwier.
Radości nie było końca. Serdecznie dziękujemy chłopcom i ich mamą za zaangażowanie.😘😘

Realizujemy program profilaktyczny ” Zdrowe zęby mamy – marchewki zajadamy”

Dogoterpia w przedszkolu 🙂

Trzecie spotkanie z Karmą i Dobrą Nową, podczas którego przypomnieliśmy sobie jak zachować się podczas spotkania z pieskiem, co piesek lubi jeść oraz jakie jedzenie mu szkodzi.

 

Pachnąca sól dla Babci i Dziadka

Zabawa Karnawałowa

KolorPiano

Bawimy się słomkami

Uczymy się pojęcia symetria

Cztery żywioły

Tor przeszkód

 

Utrwalamy literki

Zabawy z powietrzem

 Co rozpuszcza się w wodzie?

Co pływa, co tonie?

Beztroskie zabawy na śniegu 🙂

Nasz przyjaciel Photon – zabawy z pieskiem nazwanym przez dzieci Kosmo.

 

Ulepimy dziś bałwana 🙂

Masterchef kids ” W pierniczkowie”

Dziś w przedszkolu zapachniało ponownie świętami. Wiewióreczki z zapałem zabrały się do wypieku pierniczków. To już taka nasza przedszkolna tradycja. Według przepisu sprawdziliśmy czy mamy wszystkie potrzebne składniki. Połączyliśmy sypkie z mokrymi i ciasto gotowe. Teraz, tylko rozwałkować ale silnych w grupie nie brakuje. Efekt wspaniały, smaczne, pachnące, mięciutkie pierniczki. Pychotka😋 Świątecznego uroku dodał stroiczek, który przygotował w domku Kubuś Szyjko z mamą. Dziękujemy😘

Przygotowania do świąt zaczęliśmy od samodzielnego przystrojenia choinki


Wesołe zabawy na ścieżce kreatywnej

Nareszcie jest, długo wyczekiwana przez dzieci Ścieżka Kreatywna. Wiewióreczki  codziennie zaglądały przez okna obserwując,  jak powstaje  nowy zakątek zabawy. Wprawdzie na dworze trochę zimno ale jak tu siedzieć w przedszkolu, jak nowo powstała ścieżka kusi żeby ją wypróbować.  Wspaniała zabawa. 😀😍

Komunikat Dyrektora Przedszkola                  
Raport na temat obecnej sytuacji w przedszkolu
Na dzień 26 listopada 2020 r. potwierdzonych przypadków z pozytywnym wynikiem testu na koronawirusa jest 6 pracowników.
 Od kilku dni nikt już nie zgłaszał złego samopoczucia. To znaczy, że sytuacja została opanowana.
Przedszkole wraca do pracy w poniedziałek tj. 30 listopada 2020 r. jedynie grupa „WIEWIÓRECZEK” wraca we wtorek tj. 01 grudnia 2020 r.
Mieliśmy możliwość wykonać dezynfekcję całej placówki oraz wyozonować każde, nawet najmniejsze pomieszczenie aby pozbyć się wszelkich bakterii, zarazków i wirusów nawet w najmniejszych zakamarkach placówki. Wszyscy pracownicy chorzy, źle się czujący pozostają w domach aż do wyjaśnienia ich stanu zdrowia.
Przedszkole jest bezpieczne, przygotowane na powrót dzieci w poniedziałek oraz powrót dzieci z kwarantanny we wtorek.
Pozdrawiam serdecznie
Marzena Gerwatowska

WIADOMOŚĆ Z OSTATNIEJ CHWILI!

Drodzy Rodziceponieważ kolejni pracownicy naszego przedszkola zgłaszają złe samopoczucie i niepokojące objawy, zaleceniem lekarza pozostają w domu.
W związku z powyższym decyzją Burmistrza oraz Sanepidu zajęcia w przedszkolu zostają zawieszone od poniedziałku 23 listopada do piątku 27 listopada włącznie.
Pozdrawiam serdecznie 
Edyta Brzezińska
Wszystkiego Najlepszego z okazji Dnia Życzliwości.
Dużo uśmiechu, radości i zdrówka dla roześmianych, życzliwych Wiewióreczek i ich Rodziców przesyłają
Panie Edytka, Anitka i Agnieszka.😍
Dzień Marcheweczki i Dyni

Jesień w Wiewióreczkach w pełni

Lampiny ze słoiczków w jesiennych barwach, pyzate marcheweczki i leśne dinozaury, a na tablicy przepiękne drzewa. Wszystkie te cudeńka zdobią hol naszego przedszkola.
5 urodziny Hani
Wiewióreczki głośno zaśpiewały Hani sto lat i złożyły życzenia.
Świętujemy 5 urodziny Kuby
KOMUNIKAT

Po wnikliwej analizie dnia pierwszego wprowadzenia zmian podczas przyprowadzania i odbierania dziecka, oraz wychodząc naprzeciw prośbom rodziców najmłodszych naszych wychowanków (3-latków), wprowadza się następujące zmiany:

1. Przyprowadzanie dziecka – rano

Dziecko, które nie przeszło w pełni procesu adaptacji (płacze przy wejściu, nie chce się rozstać z rodzicem, nie chce wejść do przedszkola itp.), będzie mogło wejść do szatni razem z rodzicem przy zachowaniu dotychczas obowiązujących środków bezpieczeństwa: dezynfekcja rąk, maseczka założona na usta i nos oraz dystans społeczny.

2. Odbiór dziecka – po południu

– dziecko wydane będzie tylko rodzicowi lub upoważnionej osobie „do rąk własnych”. Pracownik przedszkola pełniący dyżur przy drzwiach będzie posiadał przy sobie listę osób upoważnionych, w razie wątpliwości osoba ta będzie poproszona o okazanie dowodu tożsamości w celu udowodnienia, że jest osobą upoważnioną do odbioru dziecka,

– udostępniony zostanie dla rodziców dodatkowy numer telefonu, czynny od godz. 13.30 do godz. 16.00 (godziny odbioru dzieci), na który rodzic będzie mógł zadzwonić z informacją, że jest w drodze po dziecko. Upoważniony pracownik przedszkola w tym czasie przygotuje dziecko – rodzic nie będzie musiał długo oczekiwać przy wejściu, tym bardziej, że z dnia na dzień warunki pogodowe będą się pogarszać.

Dodatkowy numer telefonu dla rodziców: 573 995 556

WAŻNY KOMUNIKAT

W związku z zaistniałą sytuacją: drastyczny przyrost dobowy zachorowań na COVID-19 w Polsce oraz pojawieniem się osób chorych w naszym mieście, jak również pojawienie się Myśliborza na mapie Strefy Żółtej, od poniedziałku, czyli od 12.10.2020 r. ograniczamy do niezbędnego minimum przebywanie osób trzecich na placówce tzn. do przedszkola będą mogły wejść osoby związane wyłącznie z realizacją zajęć z dziećmi oraz osoby w związku z załatwieniem sprawy służbowej, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności: Dezynfekcja rąk, Dystans społeczny, Maseczka zakrywająca twarz, czyli usta i nos (DDM). Do przedszkola będzie mógł wejść rodzic tylko w ważnej sprawie dotyczącej dziecka lub w związku załatwieniem sprawy formalnej w sekretariacie placówki.

Zobowiązuję nauczycieli do ustalenia kontaktów z rodzicami w sposób umożliwiający bieżące przekazywanie informacji o dziecku oraz o pracy przedszkola.

Prosimy rodziców, aby od poniedziałku przyprowadzali dzieci najpóźniej do godz. 9.00 a odbierali nie wcześniej niż po godz. 14.00 (jest to czas realizacji podstawy programowej). Oczywiście mogą zdarzyć się sytuacje wyjątkowe i nieprzewidziane, wówczas czas przyprowadzenia i odbioru dziecka danego dnia zostanie ustalony indywidualnie z rodzicem. W godzinach od 9.00 do 14.00 przedszkole będzie zamknięte.

Od poniedziałku prosimy rodziców o pożegnanie się z dzieckiem przy wejściu do przedszkola. Wyznaczony pracownik placówki będzie odbierał dziecko, rozbierał w szatni i za rączkę zaprowadzał do jego grupy. W ten sam sposób dzieci będą odbierane. Pracownik placówki sprowadzi dziecko, ubierze i przekaże rodzicom (rodzice nie wchodzą na teren przedszkola).

Od początku roku szkolnego ograniczenia dla osób z zewnątrz, w przeciwieństwie do innych placówek tego samego typu w Polsce, wprowadzane były u nas etapami. Ze względu na najmłodsze dzieci (3-latki), dla których pierwsze dni września były w ogóle pierwszymi dniami w nowej placówce, wśród nowych, obcych dla nich osób, a co za tym idzie czasem trudnym dla dzieci i rodziców, miesiąc wrzesień był czasem przeznaczonym na adaptację (rodzic mógł wejść z dzieckiem do przedszkola). W październiku wprowadziliśmy zalecenie, iż rodzic może wejść na placówkę już tylko do części wspólnej, czyli do szatni.

Od 12 października jesteśmy zmuszeni w związku z zaistniałą sytuacją w kraju (j.w.) wprowadzić całkowite ograniczenie co do przebywania rodziców na placówce. Niestety jest nam bardzo przykro, że na tę decyzję wpłynął również fakt, iż kilkoro rodziców świadomie nie stosuje się do naszych zaleceń, które są jednoznaczne z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Ministerstwa Oświaty, pomimo uwag ze strony pracowników przedszkola, przeprowadzonych rozmów z wychowawcami danej grupy a nawet dyrektorem.

Prosimy bardzo mocno rodziców naszych wychowanków o wyrozumiałość oraz o zrozumienie, gdyż chodzi nam wyłącznie o dobro i zdrowie Waszych dzieci, jak również zdrowie pracowników przedszkola aby w jak najlepszy sposób mogli opiekować się Państwa dziećmi, tym bardziej, iż niektórzy z nas obciążeni są chorobami współistniejącymi.

Z poważaniem dyrektor przedszkola

Marzena Gerwatowska

Pasowanie na Przedszkolaka – Wiewióreczki

Dzień Chłopaka

W tym dniu szczególnym – września trzydziestego.
Witamy sredecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń. Innych przyjemności już nawet nie zliczę.

Dziewczynki od samego rana przygotowywały upominki dla kolegów, własnoręcznie ozdobiły pudełko z prezentami, złożyły życzenia, uściskały i ucałowały naszych Super Chłopaków.
Nie brakło w tym dniu słodkiego poczęstunku dla wszystkich dzieci oraz wesołej zabawy przy muzyce.

Hipoterapia

WIewióreczki spotkały sie z fizjoterapeutą Agatą Oszczyk oraz jej podopieczną klaczą Misią. Podczas zajęć hipoterapii dzieci nauczyły się jak podejść do konika, co lubi jeść, w jaki sosób go karmić, a także próbowały swoich sił w siodle. Była to wielka frajda i wspaniała przygoda. Serdecznie dziękujemy p. Agacie i p. Wojtkowi. 🙂

Chłopcy i dziewczynki z Zielonej Dolinki świętują Dzień Przedszkolaka

Niespodzianka od Wiewióreczek

Wiewióreczki razem z Panią Agieszką przygotowały niespodziankę imienionową dla Pani Edytki! Za wszystkie piękne i kreatywne życzenia Pani Edytka serdecznie dziękuje 🙂

Dzień kropki

Odkrywamy i rozwijamy swoje talenty oraz zainteresowania 😀

Miło spędzamy czas na podwórku

Swobodne zabawy w sali

Po długiej nieobecności w przedszkolu wszystkie Wiewióreczki rozpoczęły wspólną zabawę w nowej sali! 🙂

Witamy w nowym roku wszystkie Wiewióreczki 🙂

Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz oczka czarne.
Nie bójże się, pokaż w lesie,
gdzie masz swą spiżarnię.

Wszędzie mam, tu i tam,
czego chcecie, to wam dam.
Fik – myk! Hyc – hyc!
Czego chcecie, to wam da.

Sąsiadeczko wiewióreczko,
co masz rude łapki,
jeśli łaska, sypnij z góry
orzeszków do czapki.

Dałabym nawet sześć,
lecz co w zimie będę jeść?
Fik – myk! Hyc – hyc!
Był orzeszek, nie ma nic!

Sąsiadeczko, wiewióreczko,
co masz rudy pyszczek,
tu na ziemię rzuć uprzejmie
kila ładnych szyszek.

Szyszki masz tu i tam,
wejdź na sosnę, urwij sam,
Fik – myk! Hyc – hyc!
Były szyszki, nie ma nic!

26.06.2020

 

Z Wami wszystko, bez Was nic?
Pragniemy podziękować Wszystkim Rodzicom za zaangażowanie, wytrwałość i pomoc dzieciom w nauce zdalnej.Dziękujemy za udział w konkursie i pomoc w uzyskaniu nagrody. Naszym Kochanym Dzieciom za codzienną pracę i wywiązywanie się z obowiązków na miarę Waszych dziecięcych możliwości.
W nagrodę za Wasz trud przesyłam Dyplom Mistrza Zdalnej Edukacji.
Proszę aby rodzice wydrukowali dyplom i wpisali imię i nazwisko dziecka.
ŻYCZYMY UDANYCH WAKACJI p. Edytka, Halinka. Grażynka.

Dyplom

 

Pożegnanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi: Karmą i Dobrą. Z psiakami na pewno znów zobaczymy się w przyszłym roku szkolnym 🙂

 

25.06.2020

  Matematyka na wesoło

Zabawa Powitanie części ciała

Ramiona witają uszy

Pięty witają kolana

Łokcie witają kolana

Broda wita ramiona

Zabawa matematyczna Rysujemy pod dyktando

Dziecko rysuje  wg wskazówek rodzica. – Nad żaglówka narysuj słonko i ptaszka. –  Pod żaglówką narysuj fale. – Obok żaglówki narysuj rybkę. Na koniec pokoloruj cały obrazek.

Pokoloruj zgodnie z podanym kodem

Karta pracy cz. 2 str. 58 I 59

24.06.2020

Aktywność muzyczna

W ramach zajęć umuzykalniających przygotowałam dla Was piosenkę ZoZi

Słowa piosenki Bezpieczne wakacje

Ref. : Już idzie lato. idą wakacje.
          Będzie zabawa, będą atrakcje.
          Będzie wspaniale, będzie bajecznie.
          Kiedy wakacje miną bezpiecznie.
1)       Moja mama musi wiedzieć, gdzie wychodzę z domu.
          Mam w pamięci zawsze do niej, numer telefonu.
          Zanim wyjdę to przez okno, sprawdzam stan pogody.
          ubieram się dla zdrowia, no i dla wygody.
Ref……………………………………..
2)       Znam zasady bezpiecznego, ulic przechodzenia.
          Gdy mnie nagle burza złapie, to szukam schronienia.
          Choćby jak był miły z obcym, nie pogadam.
          Dokąd idę i gdzie mieszkam, to nie jego sprawa.
Ref……………………………………
3)       Na wycieczce w samochodzie muszę zapiąć pasy.
          A gdy słońce mocno świeci, lubię głowę nakryć.
          Kiedy upał jest okropny, piję dla ochłody.
          Zły to pomysł, by na główkę, skakać gdzieś do wody.
Ref…

Zabawa Echo muzyczne – nauka refrenu piosenki fragmentami, metodą ze słuchu.

Dziecko powtarza za rodzicem fragmenty tekstu piosenki.  Jeśli pamięta już refren można zaproponować, aby zaśpiewało refren samodzielnie z różnym natężeniem (głośno, cicho).

Rysuj po śladach – ćwiczenia graficzne.

23.06.2020

Dziś 23 czerwca Dzień Taty. 
Nie zapomnijcie przygotować dla swoich tatusiów piękną laurkę lub obrazek. Złóżcie życzenia i mocno tatę ukochajcie.
BEZPIECZNE WAKACJE
Kochane Dzieci.  Zanim wyruszycie na wakacje przypomnijcie sobie zasady bezpiecznego przebywania nad wodą i w górach. To bardzo ważne!!
Obejrzyjcie proszę film edukacyjny. Dowiecie się co zrobić, by w różnych miejscach letniego wypoczynku być bezpiecznym.
Bezpieczeństwo nad wodą

Bezpieczeństwo w górach

Zapytaj proszę dziecko np.: Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać podczas pobytu nad morzem ? Czego nie wolno robić?
 • Karta pracy, cz. 2,  nr 61
 
Drodzy rodzice proszę utrwalić z dzieckiem znajomość imienia i nazwiska oraz nazwy ulicy, na której dziecko mieszka i numer domu.  Znajomość swoich danych jest konieczna i niezbędna np. w sytuacji zagubienia się na zatłoczonej latem plaży. 

22.06.2020

Dzień dobry Kochani. ?To już ostatni tydzień tego roku szkolnego. 

Ten tydzień upłynie nam pod hasłem Pożegnania nadszedł czas
 Pożegnanie z zabawkami

Zabawa ruchowa z elementem równowagi Bieg brzegiem morza. 

Przy dźwiękach ulubionej melodii dz.  porusza się w różnych kierunkach – biega po piaszczystej, nadmorskiej plaży. Na przerwę w muzyce staje na jednej nodze i naśladuje oczyszczenie z piasku stóp – naprzemiennie jednej i drugiej.
 O czym rozmawiają zabawki? – słuchanie opowiadania Barbary Szelągowskiej Zabawkowe smutki.
• Książka (s. 78–79).
Zabawki, podobnie jak dzieci, wiedziały, że zbliżają się wakacje. – Znowu lato – westchnęła lalka Emilka – i, jak co roku, za kilka dni zrobi się w przedszkolu tak cicho. Będę tęsknić za dziećmi. – Łatwo ci mówić – powiedziała lalka Rozalka. – Masz wszystkie ręce i nogi. A ja? Popatrz na mnie. Jakiś rozrabiaka wyrwał mi rękę. – Nie jakiś, tylko Krzyś – zawołał pajacyk i fiknął koziołka. – A ja tam lubię wakacje. W ciągu dnia przez okno zagląda słoneczko, a wieczorem księżyc. Cisza, spokój… – powiedział miś Łatek i pogłaskał się po naderwanym uchu. – Może ktoś mi je w końcu przyszyje. – Tak, tak, nareszcie będzie można odsapnąć. Do tej pory nie mogę odnaleźć mojego kółka – zawołała wyścigówka. – Jak mam jeździć? Na trzech kołach? Nie da rady. – Coś nas uwiera – westchnęły chórem klocki, ledwie wystając z wielkiego pudła. – Może to właśnie twoje kółko? Mógłbyś je w końcu zabrać, a nie tylko narzekasz! – Lubię dzieci. Lubię, jak mnie biorą do swoich rączek i patrzą na mnie z zachwytem – dodał zajączek Kłapek. – Mają taki miły dotyk. Pamiętam, jak pierwszy raz trafiłem do przedszkola. Okropnie się bałem. Myślałem, że może dzieci mnie nie polubią. Ala tylko raz na mnie spojrzała i już wiedziałem, że wszystko będzie dobrze. – A mnie Ania woziła w wózeczku – Rozmarzyła się Rozalka. – Zaraz po tym, gdy Krzyś wyrwał mi rękę. A później Zosia próbowała ją wsadzić z powrotem, ale jej się nie udało. – A z tym kółkiem to też troszkę była moja wina. Niepotrzebnie najechałem na klocek. Kiedy dzieci mną się bawią, to wiem, że jestem potrzebny. A na dodatek, gdy Pawełek płakał, to Maciek dał mu mnie do zabawy. I od razu Pawełek się uspokoił. Fajnie jest, gdy wywołujemy u dzieci uśmiech na twarzach. – I jak się nami dzielą – odezwał się z rogu sali tygrysek. – Ja też wolę jeździć po torach, gdy słyszę dziecięce głosy – wyszeptała kolejka, zagwizdała przeciągle i pojechała dalej. – Mam nadzieję, że te wakacje szybko miną i znów będziemy wesoło bawić się z dziećmi – odezwał się po chwili zastanowienia misio. – A może dostanę całkiem nowe ucho i będzie ładniejsze od tego? – powiedział i znowu pogłaskał się po głowie. – Chciałbym, żeby było w kratkę! – Na pewno dostaniesz nowe ucho. Pani Ewa potrafi tak pięknie szyć. Spójrz na mnie – powiedziała lalka Emilka i zerknęła na swoją nową, koronkową sukieneczkę. – Będzie dobrze – zawołał pajacyk. – Musimy tylko uzbroić się w cierpliwość i zebrać siły oraz energię na cały przyszły rok. Zobaczycie, na pewno nie będziemy się nudzić od września. – Na pewno – odpowiedziały chórem lalki i uszczęśliwione zasnęły. Misio i inne zabawki też poszli spać, śniąc o nadchodzących zabawach. Pajacyk po raz ostatni fiknął koziołka i usnął przytulony do zajączka.
• Rozmowa kierowana na podstawie opowiadania i ilustracji w książce. R. zadaje pytania:
 − Co przytrafiło się lalce Rozalce, misiowi Łatkowi i wyścigówce podczas zabaw z dziećmi?
 − Za jakimi przedszkolnymi zabawami i zabawkami będziecie tęsknić w czasie wakacyjnej przerwy?
• Zabawa ruchowa Pajacyki i misie. Dzieci maszerują w rytm muzyki. Na przerwę naśladują wesołego pajacyka (skaczą, jak pajacyk) lub smutnego misia (powoli chodzą ze spuszczoną w dół głową na czworakach).
.
Karta pracy cz. 2 str. 60
Moja ulubiona zabawka z przedszkola – praca plastyczna
 • Drodzy rodzice zapytajcie dziecko jaką zabawką lubiło  się najbardziej bawić podczas pobytu w przedszkolu i dlaczego.
• Proponuje aby dzieci wykonały pracę plastyczną na temat Moja ulubiona zabawka z przedszkola. Technika prac dowolna.
 •Przesłane  prace zamieścimy w naszej Mini Galerii
Wszystkie misie i lalki z naszego przedszkola życzą Wam  dzieci bezpiecznych i pełnych przygód wakacji.??

19.06.2020

 Truskawka– praca plastyczna.

Zabawa Prawda  czy Fałsz
Utrwalenie wiedzy o otaczającym świecie.
Rodzic czyta zdanie, dziecko udziela odpowiedzi wskazując buźkę uśmiechniętą, jeśli zdanie jest prawdziwe, smutną, jeśli jest fałszywe.

Z chmury pada deszcz. 
Słońce jest zielone.
W czasie burzy trzeba się schronić w  domu.
Truskawki rosną na drzewach.
Latem jest ciepło.
Posłuchajcie wierszyka Doroty Strzemińskiej – Więckowiak pt. TRUSKAWKA
Przyjrzyj się dobrze truskawce.
Która rośnie na rabatce.
Jest czerwona i dojrzała. 
W pestkach jest maleńkich cała.
 
Ma poziomkę w swej rodzinie.
 I ze smaku w świecie słynie.
Latem są truskawek zbiory.
Możesz robić z nich przetwory.
Soki, konfitury, dżemy.
Delikatne musy, kremy.
 
Myj owoce, zanim zjesz
I się zdrowiem swoim ciesz
W smaku swoim są wprost wyśmienite.
Oczywiście, te umyte.
 
 
Dojrzała Truskawka – wyklejanie sylwety truskawki kawałkami plasteliny lub kolorowego papieru.
Zabawy ruchowe na podwórku – rozwijanie sprawności fizycznej.
– Bańki mydlane-  ćwiczenie oddechu
– Złap mój cień – zabawa polega na dotknięciu cienia drugiej osoby stopą
– Jazda na rowerze, hulajnodze – to co dzieci lubią najbardziej.
 
Miłego weekendu, wypełnionego wspaniałą zabawą, śmiechem i przygodą.

18.06.2020

Wesoła matematyka

Kolory tęczy –  gra matematyczna.
Przeliczanie w zakresie 1 – 6, odwzorowywanie zbiorów liczbowych.
Potrzebne będą dwie kartki, każda z narysowanym łukiem tęczy.
Na początku każdego paska naklejone jest lub pokolorowane kółko z odpowiednim kolorem.
Każdy z graczy otrzymuje kartkę z tęczą. Zabawa polega na toczeniu kostki i odczytaniu liczby oczek. Tyle gracz może zamalować kół tęczy. Wygrywa ten gracz, który pierwszy zapełni tęczę.
Bawcie się dobrze. Powodzenia!
Rodziców zachęcamy do obejrzenia filmu. Znajdziecie tu podpowiedź, jak w prosty sposób, w oparciu o zabawę, rozwijać pamięć matematyczną dziecka.

17.06.2020

Angielski w domu

Witam serdecznie ?
Dzisiaj nauczymy się piosenki o lecie które zbliża się wielkimi krokami a wraz z nim zmienna pogoda ?️☔? przypomnimy również nazwy kolorów.
I hear thunder – słyszę burze,
raindrops – krople deszczu,
blue sky – niebieskie niebo,
hurry up the sunshine – pospiesz się słoneczko,
rainbow – tęcza,
I’m all wet – jestem mokry,
I’m dry – jestem suchy.


Po wysłuchaniu piosenek narysujcie piękną tęcze. Pamiętajcie o kolejności kolorów ?❤️

16.06.2020

TĘCZA

Spośród przygotowanych propozycji zabaw wybierzcie tę , która najbardziej Wam się podoba?
Posłuchajcie krótkiej bajeczki o krasnalu Zielonka, który marzył o tym, aby jego ogród był tak kolorowy, jak tęcza. Czy spełniło się marzenie Zielonka? 
Gabriela Gąsienica „Ogród w kolorach tęczy
Policz głośno z ilu kolorów składa się tęcza?
Jak nazywają  się kolory, które można zobaczyć w tęczy?
 
Eksperymenty z kolorami – Tęcza na talerzu
Prace plastyczne

Fajnej zabawy i ciekawych eksperymentów?

WAŻNA INFORMACJA – prosimy o kliknięcie w poniższy link

Ponownie ruszamy z akcją pod hasłem

15.06.2020

Temat tygodnia:Kolory Lata
BURZA

Posłuchaj dźwięków, nazwij je i wskaż na obrazku.
https://www.youtube.com/watch?v=NaGvRVZ105A.
Powiedz  i wskaż jaką pogodę lubisz najbardziej i dlaczego?
Jaka pogoda jest niebezpieczna i dlaczego?
Wiosną i latem często zdarzają się burze. W czasie burzy lepiej zostać w domu. Ale co zrobić, jesli jestesmy na spacerze i rozpocznie się burza?
Zapraszam Was dzieciaczki do obejrzenia filmu z cyklu Miś i Margolcia – Boje się burzy. Posłuchajcie skąd się bierze burza i jak należy zachować się podczas burzy
.https://vod.tvp.pl/video/margolcia-i-mis-zapraszaja-dzis,boimy-sie-burzy,32989845
Pamietaj, w czasie burzy:
– trzeba schować się do jakiegokolwiek budynku np. najbliższego sklepu.
– nie można biegać, lepiej iść małymi kroczkami lub złączyć nogi i przykucnąć.  – na placu zabaw nie wolno chować się pod zabawkami z metalowymi elementami,
– nie zatrzymujcie się pod drzewem czy słupem, bo jest to niebezpieczne.
Zabawa ruchowa Burza- dziecko biega, na hasło burza wskakuje do wyznaczonego miejsca( domku).
Ćwiczenia graficzne- Piorun.
Piorun to wyładowanie elektryczne o bardzo dużej mocy. Może złamać drzewo, zapalić je, może zniszczyć dom. Pioruny biegną od chmury do ziemi.
Rysuj pioruny w powietrzu i na kartce.

Życzę Wam miłego dnia i pięknej pogody oraz dużo wspaniałych zabaw na świeżym powietrzu.☀☀

12.06.2020

Komunikat dla rodziców

Drodzy Rodzice informuje, iż nasze przedszkole w okresie wakacyjnym czynne będzie w miesiącu sierpniu. W związku z tym proszę o przesłanie wyłącznie drogą mailową (zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com) informacji czy dziecko potrzebuje w tym czasie opieki przedszkola, czy też nie. Jednocześnie informuje, że do przedszkola zapisujemy dzieci rodziców pracujących. Obostrzenia sanitarno-epidemiologiczne pozostają bez zmian, ilość dzieci w grupie ograniczona zostaje wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarno-Epidemiologicznymi.

10.06.2020

Angielski w domu

Numbers 1 to 5.
1- one, 2 – two, 3 – three, 4 – four, 5 – five

Wysłuchaj piosenki i zaśpiewaj:

09.06.20

  Sposób na wakacyjną nudę

 • Zagadka
  W wodzie pływają , głosu nie mają (ryby).
  Rodzic rysuje sylwetkę ryby  na kartce, dziecko koloruje wg własnego pomysłu i  wycina. Następnie dziecko odkłada sylwetkę ryby we wskazanym przez rodzica miejscu np. połóż  rybę na stole ( pod, obok, za, przed).
 • Zabawa Ryby w rzece – rozwijanie sprawności manualnej
  Do rolki po ręczniku papierowym przywiązujemy koniec włóczki, pozostałą część włóczki dziecko nawija na rolkę. W wykonanej wcześniej sylwecie ryby robimy otwór i przywiązujemy koniec włóczki. Dziecko trzymając za końce w obu dłoniach rolkę powoli odwija włóczkę, rybka znajduje się coraz niżej aż wpada do wody, nawijając ponownie włóczkę, rybę wyciągamy z wody.
Co pływa, a co tonie ?- zabawy badawcze
Przygotuj: – miskę z wodą, – kulkę plasteliny, – kartkę, – piórko, – monetę – mały kamyk, – metalowy kluczyk,- gąbkę, – drewniany klocek, – dwie tacki.
Dzieci sprawdzają czy kolejno umieszczone  na wodzie przedmioty pływają, czy toną.  Umieszczają je na osobnych tackach. Rodzic wyjaśnia, że wszystko zależy od ciężaru przedmiotów. Ciężkie przedmioty toną , lekkie pływają.

Powtórzcie kilka razy krótkie fragmenty tekstu piosenki, aż do momentu kiedy będziecie umieli samodzielnie powtórzyć pierwszą zwrotkę i refren.

Śpiewające Brzdące – Rodzinna Wycieczka
1. Wyjeżdżamy na wycieczkę
naszym samochodem,
kiedy siadam w foteliku

zaczynam przygodę.

Ref. Rodzinna wycieczka
na czterech kółeczkach!
Zapinamy pasy,
jedziemy na wczasy!

2. Droga wije się przez pola,
lasy i miasteczka,
z mostu widać jak turyści
płyną na łódeczkach.
Ref. Rodzinna wycieczka…

3. Na poboczu stoją znaki 

jazdę ułatwiają,
dzięki nim podróżujący
cel swój osiągają.

Ref. Rodzinna wycieczka…

Udanej zabawy?

08.06.2020

 

Dzień dobry. Ponownie witamy wszystkie Muchomorki.
Tematem tego tygodnia są Wakacyjne podróże.             

Podróż samolotem

Zabawa ruchowa Krasnoludek
https://www.youtube.com/watch?v=TFh2hW0KEmc  

 

Posłuchaj opowiadania Barbary Szelągowskiej Wakacyjne podróże. Książka (s. 76–77) 

Na wakacje czas!
Powoli zbliżały się wakacje. Każdy dzień był odrobinę dłuższy od poprzedniego. Robiło się coraz cieplej. Ada od dawna marzyła o locie samolotem. Lubiła bawić się starym globusem swojej mamy. Plastikowym samolocikiem lądowała na maciupkich, ledwie widocznych wysepkach. Któregoś dnia tata z tajemniczą miną podszedł do dziewczynki. – Córeczko, czy ja mogę wylądować na twoim globusie? – Oczywiście, że możesz. A gdzie chcesz wylądować, tatusiu? – Widzisz, tutaj jest taki but na obcasie. To są Włochy i tu chciałbym wylądować razem z tobą, Olkiem, babcią, dziadkiem i mamą. – To wspaniale, ale nie wiem, czy się zmieścimy w takim małym samolocie – zaśmiała się dziewczynka. – W takim razie może polecimy dużym samolotem? Takim prawdziwym! Co ty na to? – Bardzo, bardzo bym chciała, tatusiu! – krzyknęła uradowana Ada. – To powiem ci w tajemnicy, że już kupiłem bilety. – Naprawdę?! – zapytała z niedowierzaniem dziewczynka. – Olek, słyszałeś, będziemy lądować na bucie! Naprawdę! Olek, podobnie jak jego siostra, nie mógł doczekać się wyjazdu. Kilka dni później całą rodziną przyjechali na lotnisko. – Kochani – powiedział tata – lotnisko jest bardzo duże i łatwo się zgubić. Musimy się wzajemnie pilnować – dodał i popatrzył na dzieci. Rodzeństwo z zaciekawieniem rozglądało się po ogromnej, pełnej ludzi hali wylotów. – A kim są ci ludzie w mundurach? – zapytała Ada, ściskając Dinusia. – To kapitan i stewardessy – odpowiedziała mama. – Może będą z nami lecieć do Włoch. Zobaczymy. Dwie godziny później cała rodzina usadowiła się wygodnie w samolocie. Początkowo dziewczynka odrobinę bała się hałasujących silników. – Startujemy! Nareszcie! – ucieszył się Olek i patrzył przez okno, jak z każdą chwilą wszystko robiło się coraz mniejsze i mniejsze. W końcu wlecieli w chmury i tylko od czasu do czasu widać było ląd, a potem morze. Wreszcie samolot wylądował i zaczęły się prawdziwe wakacje. Upalne dni dzieci spędzały w krystalicznie przeźroczystej i ciepłej wodzie. Wieczorami zaś zwiedzały piękne miasta, miasteczka i wsie pełne gajów oliwnych i winorośli. Ada uwielbiała pozować do zdjęć – zwłaszcza w towarzystwie Dinusia. Najbardziej spodobała się jej Fontanna Pszczół. – Mamo, czy mogę posadzić tutaj Dinusia? – zapytała dziewczynka i w tym momencie Dinuś wpadł prosto do wody. Na szczęście tata szybko wyłowił niesfornego pluszaka. – Musisz go bardziej pilnować, córeczko – zaśmiał się tata. – Nie wiem, czy jest zadowolony z kąpieli. – Chyba nie. Coś smutno wygląda. I co teraz zrobimy? Jeszcze się na mnie pogniewa – zasmuciła się Ada. – Nie martw się. Myślę, że poprawi mu się humor, gdy tylko spróbuje prawdziwej włoskiej pizzy! –powiedział dziadek. – Zrobiłem się naprawdę głodny. A wy? – I wskazał budynek, z którego unosił się świeży zapach ziół i ciasta. – W końcu jak Włochy, to i pizza! – zawołał Olek i cała rodzina weszła do pobliskiej pizzerii. Dinusiowo też poprawił się humor. Tak naprawdę nawet nie zdążył się mocno zmoczyć.

 

R. zadaje pytania:
− Gdzie wybrali się Olek i Ada z rodzicami i dziadkami na wakacje?
− Co stało się z Dinusiem tuż przed tym, jak tata zrobił jemu i Adzie zdjęcie?
− Jakie miejsce odwiedziła cała rodzina Olka i Ady? R. prosi, aby dziecko opowiedziało, jak wygląda Fontanna Pszczół. Następnie kontynuuje rozmowę z dzieckiem na temat opowiadania.
− Co jeszcze robili na wakacjach Olek, Ada i ich rodzina?
− W jaki sposób rodzina Olka i Ady dotarła do Włoch? Jeśli dziecko ma problem z płynnym opowiadaniem, proszę  je wspierać, zadając dodatkowe pytania.

 

• Zabawy z globusem. Globus.  Pokazujemy dziecku globus. Wyjaśniamy, co on przedstawia. Dziecko opisują jego wygląd, wymienia kolory, których jest na nim najwięcej.  R. zwraca uwagę na kolor niebieski. Informuje, że tym kolorem oznaczone są jeziora, rzeki, morza i oceany. Następnie dziecko kręci globusem i wskazują na mapie dowolne miejsce. R. odczytuje jego nazwę, dzieli ją rytmicznie na sylaby, a dziecko powtarza.

 

• Zabawa ruchowa Samoloty. Dzieci-samoloty przykucają i szeroko rozstawione ramiona. Na hasło: Start! powoli się podnoszą i naśladują lot. Biegają w różnych kierunkach. Na hasło: Lądujemy! powoli zwalniają swój bieg, zatrzymują się w miejscu, kucają i opuszczają ramiona. 

 

• Zabawy konstrukcyjne Na lotnisku- Dzieci z różnego rodzaju klocków budują samoloty i hangary ( garaże ) dla samolotów.

05.06.2020

Mini galeria prac domowych

Piątek, piąteczek, piątunio! Czy wiecie co to oznacza? Kolejna mini galeria Waszych prac pojawia się na naszej stronie grupowej! Miłego oglądania 🙂

05.06.2020

 Meksykańskie ponczo – zajęcia plastyczne

Dzień dobry 🙂

Obejrzyj filmik Dzieci z różnych stron świata.
Zobacz w jakich  mieszkają domkach, jak się ubierają, poznaj ich ulubione zabawy.
https://www.youtube.com/watch?v=EPuZO3vVfXM

Czy pamiętasz w co ubrany był chłopiec z Meksyku?
To było ponczo.
Ponczo to wierzchnie okrycie wykonane z prostokątnego kawałka tkaniny z otworem na głowę pośrodku.

Wykonaj własne ponczo. 
Będą ci potrzebne:
– kartka w kształcie prostokąta ( biała lub w ulubionym kolorze)
– kolorowe kartki
– klej
Rwij kolorowe kartki na paski, staraj się, aby pasek był jak najdłuższy.
Ułóż paski na czystej kartce i przyklej.
Złóż kartkę na pół, wytnij pośrodku otwór. Gotowe!

Drodzy Rodzice!

Przypominamy o glowsowaniu na nasze przedszkole w konkursie ,,Czyściochowe Przedszkole”. Mamy szansę wygrać kolejne 500 zł. Głosowanie trwa do końca czerwca. Link do głosowania: https://www.rossmann.pl/czysciochowo/przedszkole-publiczne-nr-1-zielona-dolinka,20683

04.06.2020

Zabawy w liczenie

Zabawa z piłką Kolory 
Rodzic rzuca piłkę do dziecka podając nazwę koloru. Umawia się, że nie można łapać piłki, gdy wymieni nazwę koloru np. czanego.
 
Pokoloruj tyle paluszków, ile jest zwierztąk.

Połącz w pary takie same kotki

Dokończ rytm matematyczny

Zabawa ruchowa Do góry i na dół
https://www.youtube.com/watch?v=qLmQ4gylgXk
Kochani, jeśli nie macie możliwości wydrukowania kart pracy możecie wskazywać rozwiązania paluszkiem na ekranie.
Szybciutko wykonajcie zadania i korzystajcie z pięknej pogody.?

03.06.2020

Angielski w domu

Z okazji Waszego święta słodziaki. Obejrzyjcie filmik i bawcie się dobrze ?

02.06.2020

DZIECI TAKIE JAK MY

Halo, halo! Dzień dobry Muchomorki. Czy już wstaliście?

Wczoraj był piękny dzień. Pełen uśmiechu i radości, dzień pełen niespodzianek. Jestem ciekawa, czy spełniły się Wasze marzenia? Pochwalcie sie proszę swoimi prezentami, czekam na Wasze zdjęcia. 🙂

Dzisiaj zapraszam Was do wysłuchania piosenki pt. Jesteśmy dziećmi.
Spróbujcie zapamiętać słowa piosenki. Zaśpiewajcie ją z rodzicami i rodzeństwem.
Śpiewające Brzdące – Jesteśmy dziećmi – Piosenki dla dzieci
Jesteśmy dziećmi
1. Czy jesteś z Afryki,
Czy też z Ameryki,
Nie jest ważne gdzie mieszkamy,
Bo jesteśmy tacy sami.

Ref.. Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.

2. Czy mówisz po polsku,
Czy też po japońsku,
Wszyscy dobrze rozumiemy,
Czego tak naprawdę chcemy.

Ref. Jesteśmy dziećmi! Chcemy miłości!
Jesteśmy dziećmi! Chcemy radości!
Chcemy by często tulono nas
I żeby miło płynął nam czas.
 
Zabawa ruchowa: Raz dwa trzy, Baba Jaga patrzy
Dziecko stoi na końcu pokoju, rodzic stoi w duzej odległości , naprzeciw, odwrócony tyłem do dziecka.  Wypowiada słowa Raz ……..na patrzy nagle się odwraca . Dziecko w tym czasie małymi krokami zbliża się do rodzica, gdy rodzic się odwróci, staje bez ruchu.
Karta pracy cz. 2 str 56 – 57
 
Udanej zabawy!

01.06.2020

Drodzy Rodzice!
Chciałabym poinformować, że nasze przedszkole wygrało 500 zł w majowej edycji konkursu Czyściochowe Przedszkole. Bardzo dziękuję za zaangażowanie w głosowanie. Już dzisiaj ruszyło nowe głosowanie w ramach czerwcowej edycji konkursu, w której bierzemy udział. Chciałabym prosić wszystkich  o ponowne zaangażowanie się w głosowanie. Mamy szansę wygrać kolejne 500 zł. Przesyłam link przekierowujący bezpośrednio do głosowania na nasze przedszkole: https://www.rossmann.pl/czysciochowo/przedszkole-publiczne-nr-1-zielona-dolinka,20683.
Pozdrawiam serdecznie,
Pani Edytka

01.06.2020

1 CZERWCAMDZYNARODOWY DZIEŃ DZIECKA

Witajcie Muchomorki , dziś jest wyjatkowy dzień – Święto Wszystich Dzieci 
 
Bawcie się wesoło przy piosence Cioci Tuni To Jest Nasz Dzień
 
ZABAWA przy piosence Mały domek
Rozmowa nt obchodów Międzynarodowego Dnia Dziecka.
 
Kochane dzieci zobaczcie filmik prezentujacy dzieci z różnych stron świata.
Teraz postarajcie się i odpowiedzcie na pytania:
– kto mieszka na Grenlandii w igloo?
– kto bawi na boso i biega w Afryce?
– kto je pałeczkami?
– kto mieszka w kraju kwitnącej wiśni i nosi japonki oraz kimono?
– kto jeździ na indyjskim słoniu?
– kto nosi pióropusze na głowie i mieszka w tipi?
– kto tańczy ,,hula” i szyję kwiatami otula?
– kto mieszka w kraju, w którym odkryto czekoladę?
− Jak obchodzi się Dzień Dziecka  a w Polsce?
− Kogo i czym się obdarowuje w dniu tego święta?
Proponuję również do wykonania::
Domek Eskimosa – igloo. Układanka puzzle.

Rodzic przygotowuje najpierw materiały dla dzieci. Na białej kartce trzeba narysować niebieskim pisakiem półkolisty kształt śnieżnego igloo, zbudowanego z cegieł. Następnie wycinamy go – powstają łatwe puzzle. Na kartce kolorowego papieru – służącej jako tło, rysujemy ołówkiem taki sam kształt (również cegły). Dziecko ma teraz za zadanie dopasować poszczególne fragmenty puzzli do narysowanego na papierze kształtu. Przykleja poszczególne części w odpowiednie miejsca – budując swój własny, lodowy domek.

Czy juz pamietasz skad pochodzą te dzieci? Wybierz jeden obrazek i pokoloruj.

ŻYCZĄ PANIE
EDYTKA, HALINKA, GRAŻYNKA I AGNIESZKA
Do życzeń dołączamy piosenkę Majki Jeżowskiej Wszystkie dzieci nasze są

29.05.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani, serdecznie dziękujemy Wam za zdjęcia 🙂 Miło Was zobaczyć 🙂

29.05.2020

   Kocham mamę i tatę!

 Słuchanie opowiadania R. Piatkowskiej Zapach mamy.
  Zabawa ruchowa z wykorzystaniem wyliczanki Jadą goście
  Zagadki
 
Karta pracy cz.2 str. 55
 
Miłej zabawy życzą Wam kochane dzieci p. Halinka i Edytka?

28.05.2020

Niespodzianka dla mamy i taty

Zabawa dydaktyczna – Liczymy kwiaty dla mamy
Słuchanie rymowanki.
Od Agatki mama dostanie obrazek, a na nim kwiatki. Jakie? Zaraz zobaczymy:
będzie tam czerwony tulipan, narcyz dumny jak paw,
różowa róża, którą się zachwycimy,
żonkil żółty jak słońce i bratek pełen barw.

Liczenie kwiatów
Określanie kolorów kwiatów, porównywanie ich do znanych przedmiotów,

roślin…

Tulipan czerwony jak…
Róża różowa jak…
Żonkil żółty jak…
Bratek pełen barw jak…

Zabawa ruchowa ze śpiewem Idziemy na zakupy
Opis
Idziemy po obwodzie koła, trzymając dziecko za rękę. Zamieniamy się zgodnie z treścią w człapiące ciężko misie, tańczącą laleczkę i poskakującą piłeczkę

Idziemy na zakupy do sklepu z zabawkami
Do sklepu nasza mama idzie razem z nami
Wkładamy do koszyczka misia
Wkładamy do koszyczka laleczkę
Wkładamy do koszyczka piłeczkę

Karta pracy cz. 2 str. 54

Kwiatek – niespodzianka
Bukiet kwiatów zerwę dla mamy,
powiem wierszyk, pięknie zaśpiewam,
potem razem pójdziemy do lasu,
posłuchać jak szumią dzrewa.

Wyprawka plastyczna, karta nr. 26, klej, nożyczki

27.05.2020

Angielski w domu

Nauka piosenki „Hugs and kisses” dla Mamy ?

Hugs – uściski,
kisses – całuski,
Just for mum – dla mamy ❤️

Miłej nauki i śpiewania ?

26.05.2020

Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato!

Uważnie obejrzyj animowany filmik o rodzinie Międzynarodowy Dzień Rodziny. Postaraj się zapamiętać co to jest rodzina i co zawdzięczamy rodzinie.
https://www.youtube.com/watch?v=7Zh-4tJw_rA

Posłuchaj piosenkę i spróbuj zapamiętać jej słowa:  Dziękuję Mamo! Dziękuję Tato! ( żródło YouTube – ZoZi)
https://www.youtube.com/watch?v=j09kDRPi3tE  

 Tekst piosenki:

1.Uczyliście mnie chodzić,
uczyliście mnie mówić,
jak się zachowywać,
jak zwracać się do ludzi.
Ja mogę na Was liczyć,
wiem że mi pomożecie
najlepszych mam rodziców
na całym wielkim świecie.
Ref:
Dziękuje mamo, dziękuje tato
za każdą zimę, za każde lato
dziękuje mamo, dziękuje tato
za to że macie dla mnie czas
bardzo kocham Was!

2. A najpiękniejsze chwilę
są kiedy mnie tulicie
dajecie mi buziaki
idziemy tak przez życie
Co mogę dla Was zrobić?
Jak mogę się odwdzięczyć?
Jesteście w moim sercu
będziecie w mej pamięci
Ref: Dziękuje mamo, dziękuje tato…

Karta pracy cz.2 str 53

Wszystkiego najlepszego dla Wszystkich Mam!

25.05.2020

Propozycja zabaw i zajęć na IV tydzień maja – Święto Rodziców

Nasi rodzice

Zabawa ruchowa „Mama woła”.
Dziecko maszeruje w rytm melodii, na pauzę w muzyce, mama woła np. Kornelka do domu. Dziecko biegnie w objęcia mamy.

Podawanie imion swoich rodziców.
Dziecko podaje imię mamy, następnie podaje imię taty.
Dzieli rytmicznie słowa: mama i tata na sylaby. Rodzic pokazuje napisy:
mama, tata

Słuchanie opowiadania E. Stadmuller Rodzicielska niespodzianka
st.r. 72 – 73

Drogi rodzicu jeśli z jakiś powodów nie możesz przeczytać opowiadania kliknij na link poniżej a dziecko będzie mogło go wysłuchać
https://www.youtube.com/watch?v=M-zKBpPIq4M

– Już niedługo Dzień Matki i Dzień Ojca – przypomniała pani. – Z tej okazji przygotujemy przedstawienie, wymalujemy laurki i zorganizujemy wspaniały festyn rodzinny. A to wcale nie koniec atrakcji. Rodzice także mają coś dla was – otóż niektórzy z nich odwiedzą nasze przedszkole i opowiedzą o swojej pracy. – Może tata Bartka przyjedzie wozem strażackim… – rozmarzyli się chłopcy – albo tata Wojtka opowie, jak się walczy z przestępcami… Żaden z nich nie zgadł, ponieważ pierwszym gościem był tata Ali – zawodowy treser psów. Przyszedł z labradorem o imieniu Bosman i zaraz zaprosił wszystkich na podwórko. – Bosman już niedługo przystąpi do bardzo trudnego egzaminu na przewodnika osób niewidomych – opowiadał – czeka go naprawdę odpowiedzialna praca. Bosman chyba to rozumiał, bo bezbłędnie wykonywał wszystkie polecenia swego pana. Dziewczynki miały nadzieję, że do przedszkola przyjdzie mama Emilki, która jest aktorką, i… nie zawiodły się. Nie tylko przyszła, ale jeszcze przyniosła ze sobą całą walizkę lalek teatralnych. Pokazywała, jak wkładać na rękę pacynkę, jak poruszać kukiełką, a jak – marionetką. Każdy, kto chciał, mógł sam spróbować. Następnego dnia gościem Biedronek była pani dietetyk, czyli mama Zuzi. Opowiadała, co trzeba jeść, żeby być silnym i zdrowym. Pochwaliła się, że zamieszcza w internecie przepisy na pyszne i kolorowe dania, od których wcale się nie tyje. Na koniec poczęstowała wszystkich znakomitymi chipsami z suszonych jabłek i owsianymi ciasteczkami. – Ciekawe, kto nas odwiedzi dzisiaj? – zastanawiała się Ada, maszerując do przedszkola w kolejny poranek. – A może to wy kogoś odwiedzicie? – powiedziała mama i uśmiechnęła się tajemniczo. – Dzisiaj będzie trochę inaczej niż zwykle – oświadczyła pani, gdy wszyscy skończyli już jeść śniadanie. – Kolejny rodzic zaprosił nas do miejsca, w którym pracuje. Powiem tylko, że to całkiem niedaleko stąd. Zaciekawione Biedronki ubrały się błyskawicznie. – Może to piekarnia? – próbowała zgadnąć Oliwka. – A może warsztat samochodowy? – zastanawiał się Wojtek. Gdy skręcili w następną przecznicę, Ada aż klasnęła w ręce. – Ośrodek zdrowia! – wykrzyknęła. – Tutaj pracuje moja mama! – I zagadka rozwiązana! – uśmiechnęła się pani. Mama Ady, w białym lekarskim fartuchu, przywitała gości w holu i zaprosiła na małą wycieczkę po przychodni. Wszyscy mogli zobaczyć, gdzie się trzeba zarejestrować do specjalisty, w którym gabinecie odbywają się szczepienia ochronne, a w którym pobierana jest krew do badania. Kto chciał, mógł posłuchać bicia swego serca, zakładając lekarskie słuchawki zwane stetoskopem. I nie był to wcale koniec niespodzianek, bo oto w drzwiach gabinetu stomatologicznego stanęła… mama Zosi. – Zapraszam do mnie – uśmiechnęła się serdecznie – postaram się przekonać was, że wizyta u dentysty to nic strasznego. Kto codziennie szczotkuje ząbki? Oczywiście zgłosili się wszyscy. – A pokażecie mi, jak to robicie? – spytała mama Zosi, wyjmując z szuflady plastikową szczękę i szczoteczkę. Konrad wziął szczoteczkę i raz-dwa przejechał po zębach, w prawo i w lewo. – Żeby wygarnąć wszystkie resztki jedzenia, trzeba szorować także z góry na dół, o tak – wyjaśniła pani doktor i zaprezentowała prawidłowy sposób czyszczenia zębów. Na koniec zaproponowała wszystkim mały przegląd. Ada trochę się bała dziwnego fotela dentystycznego, ale okazało się, że siedzi się na nim całkiem wygodnie. Mama Zosi zajrzała jej do buzi i oświadczyła, że tak zdrowych ząbków życzyłaby wszystkim swoim pacjentom. „A może ja zostanę dentystką? – pomyślała Ada. – Tyle się dziś nauczyłam…”

Porozmawiaj proszę z dzieckiem nt.opowiadania i ilustracji w książce.  Książka (s. 72–73)

 Rodzic zadaje pytania:
− Kto odwiedził dzieci w grupie Ady?
− Na czym polega pracy dentysty?
− Czym zajmuje się twój tata, czym zajmuje się twoja mama? Warto poinformować dziecko jaki zawód wykonują rodzice, jeśli tego nie wie.

Zabawa ruchowa” Ciasteczka dla taty”
Potrzebny talerzyk i klocek.
Dziecko ustawia klocek na talerzyku, przechodzi z jednej strony pokoju na drugą, starając się, aby klocek nie spadł- niesie ciasteczko dla taty.

Dyplom dla mamy i dla taty– w serduszku z kwiatków narysuj buzię mamy, a w dyplomie dla taty dorysuj buzię swojego tatusia. Cały dyplom pięknie pokoloruj i wręcz swoim rodzicom.
Rysując twarz mamy najpierw narysuj okrągłą głowę, potem oczy, brwi, nos, usta, kolor włosów. Czy twoja mama nosi okulary? Czy twój tata ma wąsy? Jeśli tak to koniecznie je narysuj.

Z niecierpliwością czekam na Wasze prace.
Bawcie sie dobrze 🙂

22.05.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani, kolejny tydzień dobiegł końca! Dzisiaj bardzo krótka galeria Waszych prac 🙂

22.05.2020

Sensoryczny tor przeszkód

Zabawa z  Fruzią
https://www.youtube.com/watch?v=47jquUszRas

Sensoryczny  tor przeszkód pomaga wspierać rozwój układu dotyku, dostarcza bodźców czuciowych, szczególnie w tych miejscach na ciele, gdzie jest najwięcej receptorów, czyli na stopach.

Zachęcam do  przygotowania wodnego toru przeszkód- wspaniała frajda dla dzieci– podpowiedź, jak go wykonać znajdziecie tutaj https://mojedziecikreatywnie.pl/2013/08/tor-wodny-czyli-trenujemy-zmys-rownowagi/

Równie ciekawy i wspaniały może być tor przeszkód przygotowany z tego co posiadacie w domu.

Do stworzenia toru możemy użyć:
poduszki, ręczniki, piankowe puzzle, kartonowe pudełko, zamrożony żelowy okład od urazów, skakankę lub sznurek, po którym przejdzie dziecko, podnóżek z wypustkami itp. Ważne aby materiał posiadał różną fakturę i szorstkość.

Zaśpiewaj piosenkę https://www.youtube.com/watch?v=EL9-xoZbnYk

 

Zabawy matematyczne Większy, mniejszy, takiej samej wielkości

Przygotuj cztery mniejsze i trzy większe kółeczka. Poproś aby dziecko posegregowało kółka na mniejsze i większe . Zapytaj ile jest kółek większych? Ile jest kółek mniejszych.? Których kółek jest więcej?

Układajcie rytm mniejsze koło, większe, mniejsze, większe…

Gra edukacyjna Narządy ciała – zmysły i ich funkcje
https://www.youtube.com/watch?v=VaWjp0X58Ko

Życzymy miłej zabawy i pozdrawiamy cieplutko p. Edytka, Halinka i Grażynka

21.05.2020

GNIOTEK DO ŚCISKANIA

Zabawa ruchowa na powitanie
https://www.youtube.com/watch?v=S5TFdKc6TB4

W ramach zajęć plastycznych proponuję wykonanie stworka  Gniotka.

Gniotek- wyciszacz, piłeczka antystresowa, rozładowywacz napięcia poprawia sprawność motoryczną rąk.
Domowe gniotki maja tę zaletę, że dają satysfakcje samodzielnego wykonania i można je dekorować wg własnego uznania. To fantastyczna zabawka dla małych i dużych.

Jak zrobić gniotka z maki i wody? – link poniżej
https://www.youtube.com/watch?v=H4Q8SWEUr7A

Jak zrobić gniotka tylko z mąki? – link poniżej
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/10/jak-zrobic-gniotka/

Pochwal się swoim Gniotkiem – wyślij zdjęcie 🙂
Miłej zabawy!!!

Komunikat dla rodziców

PROCEDURA BEZPIECZEŃSTWA
Na stronie przedszkola: www.zielonadolinka.pl, przedstawiamy do zapoznania się oraz wnikliwej analizy zestaw procedur, które będą obowiązywały w naszym przedszkolu od dnia 25 maja 2020 r., czyli od czasu uruchomienia pracy przedszkola dla naszych wychowanków.

WAŻNE !!!
Rodzice dzieci zadeklarowanych do uczęszczania do przedszkola od dnia 25 maja 2020 r. zobowiązani są do wypełnienia OŚWIADCZENIA (druk na stronie przedszkola pod procedurami), oraz odesłanie go drogą e-mailową na adres przedszkola: pp1.zieldol@wp.pl do dnia 22 maja 2020 r. (piątek).

20.05.2020

Angielski w domu

Dzień dobry ?. Dzisiaj poznamy słówka dotyczące naszych 5 zmysłów :

5 senses

Sense of:
Sight – wzroku – eyes- oczy
Earing – słuchu – ears – uszy
Smell – zapachu – nose – nos
Taste – smaku – tongue – język
Touch – dotyku – skin – skóra

Możecie również poeksperymentować z rodzicami :
https://images.app.goo.gl/yKSa3xrqDdNM25v5A
https://images.app.goo.gl/rEj1pc5urqvkPErv6

19.05.2020

Pięć zmysłów mam 

 

Zabawa ruchowa Na dzień dobry
https://www.youtube.com/watch?v=FSpO0R3qlqs

Zabawa rozwijająca zmysł SŁUCHU

Kartkowane książki – dziecko siedzi z zamkniętymi oczami. Rodzic siedzi przed dzieckiem z książką i powoli przewraca kolejną kartkę, po kazdej robiąc krótką przerwę. Dziecko liczy i mówi ile kartek przewrócono.

Echo dźwiękowe – rodzic demonstruje jakiś cichy dzwięk np. pstrykanie, klaskanie, zacieranie rąk, tupanie, kląskanie językiem. Dziecko naśladuje podany odgłos.

Posłuchaj piosenkę: Pięć Zmysłów Mam
https://www.youtube.com/watch?v=MnD7PFCTsVo

Tekst piosenki

Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x
Oko widzi, patrzy w koło
Czy jest smutno, czy wesoło ?
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x

Ucho słucha, nasłuchuje
Co usłyszy to notuje
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x

Nos wywącha zapach wszelki
I ten piękny i ten średni.
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x

Język smaki podpowiada
Pyszna każda jego rada.
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x

Ręka dotknąć wszystko musi
Czasem nawet się ubrudzi.
Ref. Pięć zmysłów mam i wszystkie znam /2x

Udanej zabawy !

18.05.2020

Dzień dobry kochane dzieciaczki. To już kolejny tydzień naszych spotkań. Tym razem proponujemy Wam zabawy związane z poznawaniem świata za pomocą zmysłów.

NASZE ZMYSŁY– zabawy sensoryczne

Rodzic czyta wierszyk, dziecko wskazuje wymienione części ciała.

B. Forma: Części ciała
Mamy głowę, na niej uszy
więc wszyscy słuchamy.
Mamy oczy do patrzenia
i nos, którym wąchamy.

Mamy ręce i paluszki,
wszyscy mamy miękkie brzuszki.
Są też nogi i kolana,
no i stopki do biegania.

Wszystkie części ciała znamy i zabawę zaczynamy.

Propozycje zabaw rozwijających percepcję

DOTYKU
Zabawa Worek niespodzianek – wkładamy do woreczka różne zabawki, przedmioty. Prosimy aby dziecko włożyło ręce do woreczka i bez zerkania spróbowało odgadnąć, co ukryło się w worku.

SŁUCHU
Różne dźwięki – rodzic porusza różnymi przedmiotami np: folia, papier,  klocki, łyżki, słoik, garnek itp. Dziecko odwrócone tyłem odgaduje jaki przedmiot wydaje taki dźwięk.

WZROKU
Szukanie różnic.

SMAKU
Co to za smakołyk? – przygotuj na talerzyku kawałki  warzyw i owoców. Dziecko nazywa produkty, następnie zamyka oczy, próbuje i określa z czym kojarzy się ten smak.

WĘCHU
Co tak pachnie? – Do tej zabawy trzeba wcześniej przygotować wacik nasączony zapachem. Do nasączania przydają się aromaty do ciast, olejki eteryczne, ale też perfumy czy pachnące zioła. Dla każdego zapachu po dwa waciki Zadaniem dziecka jest znalezienie par. W jednym zestawie nie może być ich jednak zbyt dużo, maksymalnie 3.  Zbyt dużo zapachów powoduje, że wszystko zaczyna pachnieć tak samo.
Przy tej okazji warto dziecku pokazać jak ostro pachnie ocet i wyjaśnić, że często nieprzyjemny zapach oznacza niebezpieczną substancję dla człowieka. Takie substancję zazwyczaj znajdują się w łazience i służą do sprzątania.

Dobrej zabawy!!!

Drodzy Rodzice!

Zachęcam do udziału w bezpłatnym webinarium Pierwsza Pomoc Dziecku, które zostanie poprowadzone przez ratownika medycznego. Webinarium odbywa się online, 29.05.2020 w godzianch 18.00 – 20.00. Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/3141719265892512/ .

Pozdrawiam,
Pani Edytka

UWAGA RODZICE Gr.  MUCHOMORKI !!!

URUCHAMIAMY PRACĘ PRZEDSZKOLA

Od 25 maja (poniedziałek) wznawiamy pracę naszego przedszkola. Oczywiście praca ta będzie prowadzona w nowej rzeczywistości. Przedszkole czynne będzie w godzinach od 6.30 do 15.30. Prosimy rodziców zadeklarowanych dzieci do zachowania bezpieczeństwa sanitarnego: utrzymywanie dystansu społecznego – 2 metry, do szatni z dzieckiem będzie można wejść tylko w maseczce i rękawiczkach po uprzednim zdezynfekowaniu rąk. Szczegółowa procedura mająca na celu zminimalizowanie możliwości zarażenia się koronawirusem w naszej placówce zostanie udostępniona na stronie przedszkola w poniedziałek tj. 18 maja 2020 r. Prosimy o śledzenie informacji na stronie oraz o wnikliwą analizę procedury.

15.05.2020

Mini galeria prac domowych

Po kolejnym tygodniu pracy i zabawy śpieszymy ze zdjęciami, które nadesłaliście! Zobaczcie jak czas w domu spędzają Wasze koleżanki i koledzy 🙂

15.05.2020

Przyjaciele z łąki

Bajka o Motylku Grajku i Biedroneczce Kropeczce

Porozmawiaj proszę z dzieckiem o opowiadaniu:
– Wymień bohaterów bajeczki?
– Co przydarzyło sie motylkowi?
– Jak zachowała sie biedroneczka?

Zabawa ruchowa do piosenki Hej zielona żabko

Zabawa Prawda – Fałsz

Narysuj obrazek do wysłuchanej bajki – poznaliście już zwierzęta, których domem jest łąka. Proszę, by każdy z Was według własnego pomysłu oraz dowolną techniką stworzył wiosenna łąkę z jej małymi bohaterami.

Jeśli nie wiesz jak narysować pająka, biedronkę czy motylka podpowiedź znajdziesz tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=F0AqTU5XaZE

Dla chętnych: wyprawka plastyczna karta nr 25 (Nowe przyg…MAC)

Na pewno przygotujecie wspaniałe prace! Nie zapomnijcie ich wysłać!
Powodzenia i miłego weekendu życzą  p. Halinka, Grażynka i  Edytka

14.05.2020

Gąsienica – tajemnica

 

Przeczytaj proszę dziecku utwór B. Gorajskiej Co się stało z gąsienicą?
Martwił sie żuczek- Nie mam żadnej wiadomości od swej przyjaciółki. Podjął więc szybka decyzję. – Pójdę do niej w gości. Zapakował dwa listki, które bardzo lubiła i małego kwiatuszka żeby się cieszyła. Chodził żuczek po łące, od listka do kwiatka. – Gdzie jest teraz gąsienica? A to ci zagadka. Usiadł bardzo zmęczony obok liścia stokrotki i zmartwiony zawołał: – Czy nie widział ktoś może gąsienicy Dorotki? Biedroneczka co obok mszyc na obiad szukała, zmartwiona żuczkowi bardzo pomóc chciała. Wtem się nagle odezwał głos znajomy i miły:- Tu jestem. Spod liścia spojrzała dobrotliwie na niego i cichutko spytała – Nie poznajesz, kolego? Głos poznaję, lecz kolor miałaś przedtem zielony. a teraz twój płaszczyk jest zupełnie zmieniony. Jakiś szary, wyblakły i bardzo zniszczony. Co się z tobą dzieje moja przyjaciółko? Zostanę dni parę, zaparzę ci ziółka. A na drugi dzień z rana rzecz się stała niesłychana. Wystarczyła tylko chwila , by zmieniła się w motyla. Fruwa teraz nad polami i zachwyca kolorami.

Gąsienica – tajemnica czyli cud narodzin motyla.
Pamiętacie nasze żarłoczne gąsieniczki, zobaczcie,  jak piękna jest przyroda, co wyrośnie z naszej gąsieniczki.
https://www.youtube.com/watch?v=7AUeM8MbaIk

Zabawa ruchowa – Gąsienica, kokon, motyl
Dziecko porusza się swobodnie na hasło gąsienica – pełza po podłodze, kokon – leży nieruchomo na podłodze, motyl – naśladuje fruwanie.

Zagadkowa łąka:
https://www.youtube.com/watch?v=eIe_iAcpQJg

Dla chętnych:
,,Mały obserwator przyrody”- Wybierzcie się  na spacer, na pobliską łąkę, poszukajcie owadów, spróbujcie zrobić im zdjęcie.

Zdjęcia przesyłajcie proszę na znany Wam adres e – mail 🙂

13.05.2020

Angielski w domu

„ Czerwony Autobus”
(Red double decker bus)

Dzień dobry

 • Powitajmy się rymowanką
  1, 2, 3, 4 make a circle on the floor
  5, 6, 7, 8 cross your legs, sit up straight.

Zadanie 1

 • Nauczmy się nowych słówek oraz pokazujmy
  Koła- wheels –  trzyma ręce po bokach i zakreśla nimi koła,
  Drzwi- door – trzyma przed sobą ręce zgięte w łokciach, kiedy drzwi otwierają się rozsuwa ręce na boki, kiedy zamykają – łączy ręce,
  Klakson- horn – trzyma lewą dłoń zwiniętą w pięść przed sobą uderzając w nią drugą otwarta dłonią, udaje, że naciska klakson,
  Wycieraczki-wipers – macha rękami na zmianę w lewo i w prawo, naśladując ruch wycieraczek,
  Ludzie-people – naśladuje pasażera podskakującego na siedzeniu autobusu (na wyboistej drodze)

Zadanie 2

 • The Wheels On The Bus – zabawa ruchowa do piosenki The Wheels On The Bus (śpiewanej na melodię „Koła autobusu kręcą się”).

  Dzieci naśladują, jednocześnie poruszając się po sali jedno za drugim w kole:The wheels on the bus go round and round [śpiewając, ilustruje za pomocą rąk sposób poruszania się kół] Round and round, round and round The wheels on the bus go round and round All through the town
  The door on the bus goes open and shut – ilustruje gestami otwierająe się i zamykające drzwi] Open and shut, open and shut The door on the bus goes open and shut All through the town
  The wipers on the bus go swish, swish, swish [ naśladuje rękami ruch wycieraczek] Swish swish swish, swish swish swish The wipers on the bus go swish swish swish All through the town
  The horn on the bus goes beep beep beep [ naśladuje wciskanie klaksonu, uderzając jedną dłonią o drugą] Beep beep beep, beep beep beep The horn on the bus goes beep beep beep All through the town
  The people on the bus go up and down [ podnosi się na palcach i przykuca] Up and down, up and down The people on the bus go up and down Up and down [na te słowa wszyscy z powrotem siadają na dywanie]

Zadanie 3

 • Proszę wydrukujmy kartę pracy i pokolorujmy angielski autobus na czerwono-red

12.05.2020

Wiosenne rachunki

Śpiewanka- rymowanka na dobry humorek: Zabawa w motyle

Zabawa matematyczna: Motyle

Zabawy z motylkiem – do tej zabawy będzie potrzebny szablon motylka lub innego owada, którego wykonaliście wcześniej. Dziecko trzyma motylka i wykonuje polecenia rodzica:

–  połóż motylka  na ramieniu
–  połóż motyla z sobą,
–  połóż motyla przed sobą
–  połóż motylka obok siebie,
–  podnieś motylka do góry,
–  połóż motylka pod krzesłem

Masażyk  relaksacyjny Wietrzyk wieje wg  M. Bogdanowicz

Karty pracy cz. 2 str.50 – 51

Dodatkowo:
Biedroneczki są w kropeczki
O tym każdy wie
Ile kropek ma biedronka da policzyć się. (A ja rosnę i rosnę Czterolatek)

Policz kropki biedronki i połącz z odpowiednia cyferką (dzieciom, które nie znają cyferek pomaga rodzic)

11.05.2020

Mieszkańcy łąki  

Dzień dobry.
Witamy Was Muchomorki i przesyłamy kolejną porcję zabaw.

Zabawa Przejdź na drugą stronę
Rodzic wyznacza teren, przez który należy przejść, nie dotykając go stopami. Pomóc w tym mogą np. gazeta- przeczołga się na gazecie, poduszka- przesunie się siedząc na poduszce, może przejść na kolanach…

Przeczytajcie proszę bajkę O ślimaku dziwaku.

 

Ciekawostka: Ślimak winniczek to największy ślimak występujący w Polsce. Mieszka w lasach, parkach, ogrodach, czyli tam gdzie jest dużo wilgoci. Żywi się świeżymi liśćmi. Zimuje ukryty pod roślinnością. Ze ślimaków robi się różne potrawy, popularne zwłaszcza w kuchni francuskiej.


Zabawa z piosenką: Ślimak, ślimak pokaż rogi
https://www.youtube.com/watch?v=y6l4ob_2tqQ

W trakcie piosenki dzieci wykonują wyśpiewane czynności – idą w rytm melodii pokazują rogi przykładając palce do głowy, stoją na jednej nodze, skaczą raz  na jednej , raz na drugiej nodze, łapią się za brzuch, pokazują pięć paluszków, chrupią marchewkę.

Karta pracy cz.2 str.50

Jeśli nie jesteście jeszcze zmęczeni 🙂

Ćwiczenia graficzne – wysypujemy na tacę mąkę, kaszę mannę lub piasek -paluszkiem rysujemy ślimaczki, zygzaki, fale. Tworzymy dowolny obrazek.

Prześlijcie swoje działa na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gamil.com.

Dobrej zabawy!
Pozdrawiamy Was serdecznie.

08.05.2020

Mini galeria prac domowych

Kolejny tydzień dobiegł końca! Zobaczcie co porabiały Wasze koleżanki i koledzy z grupy 🙂

08.05.2020

Życie na łące          

Poruszajmy się – zabawa z  naśladowaniem
bocian kle kle – chód z wysokim unoszeniem kolan
żaba kum kum –  skoki
kukułka ku ku – przysiad
pszczoła bzz bzz- bieg na palcach.

Zagadka
Dywan z kwiatów, ziół i traw.
Są w nim jaskry, maki, szczaw.
Brzęczą trzmiele, skrzeczy sroka.
Kreta także tutaj spotkasz.
Możesz słuchać, patrzeć, wąchać.
To jest kolorowa.…. (Łąka).

Oglądanie filmu edukacyjnego
Teraz ze Skrzatem  Borówką  wybierzemy się na łąkę.
https://www.youtube.com/watch?v=LKLf5EN1Ff4

Jakie zwierzątka spotkaliście na łące?
Jakie znane wam kwiaty rosły na łące?

Ćwiczenia rozwijające słuch – Czyj to głos?
Mama naśladuję głos wybranego zwierzątka mieszkającego na łące (pszczoła, żaba, bocian, ptak…). Dziecko odgaduje jego nazwę.

Zabawa taneczna przy piosence: https://www.youtube.com/watch?v=DwwpCoM0sHg

Tropimy owady– zachęcam Was do obserwacji owadów w Waszych ogródkach, na balkonie czy na spacerze. Zwróćcie uwagę na ich wygląd i zwyczaje. Możecie również wykonać poidło dla owadów. Sposób wykonania znajdziecie tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=x3iHS5xW0Bc

Czekamy na Wasze prace, chętnie je obejrzymy – zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com 🙂

07.05.2020


Łąka w maju

Propozycja od p. Halinki

Śpiewanki – powitanki: ,,Hej zielona żabko”

Hej, zielona żabko
Hej, zielona żabko, miło poznać cię (witamy się z żabką)
Ładnie sobie skaczesz, skakać naucz mnie
Podskoczymy jak żabki (poskoki jak żaba)
Hej złota rybko, miło poznać cię (powitanie)
Ładnie sobie pływasz, pływać naucz mnie
Popływajmy jak rybki (pływają)
Hej, żółta pszczoło, miło poznać cię (powitanie)
ładnie sobie fruwasz, fruwać naucz mnie
Pofruwajmy jak pszczoły (fruwają)

Bajka terapeutyczna ,,Mała biedronka” wg. K. Matyskiewicz

Porozmawiajacie  nt. przeczytanej bajki.

Zabawa rytmiczno-  ruchowa: ,,Zmęczona biedronka”
Dziecko biega poruszając rękami jak skrzydełkami, na mocniejszy sygnał, zmęczona siada aby odpocząć.

Śpiewanie rymowanki o łące (na wymyślone melodie)
Zielony dywan, na nim kwiatów tyle. Piją z nich nektar pszczoły, osy i motyle.
Zabawę rozpoczyna rodzic. Potem próbuje dziecko.

Karta pracy cz. 2 str. 48 – 49

Pamiętajcie o przesłaniu prac na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

06.05.2020

Angielski w domu

Dzień dobry ? Dzisiaj uczymy się o zwierzątkach żyjących na łące. Proponuję wysłuchać piosenki 'Over in the meadow' i powtarzać nazwy zwierzątek:
turtle – żółw,
fish – ryba,
owl – sowa,
beaver – bóbr,
bee – pszczoła,
crow – wrona,
cricket – świerszcz,
lizard – jaszczurka,
frog – żaba,
spider – pająk.
Zachęcam również do śpiewania ?

05.05.2020

Legenda o smoku wawelskim

Janek wspina się po linie – zabawa paluszkowa do wiersza M. Barańskiej

Janek wspina się po linie
jak najwyżej aż pod chmury
(Dziecko trzyma przed sobą  pięści
ustawione jedna na drugiej,
przenosi rytmicznie pięść z dołu na górę.)
Po co się tam wspinasz Janku?
(Dziecko przykłada rękę do czoła, patrzy do góry.)
Chcę popatrzeć na was z góry
(Teraz spogląda w dół.)

Poruszajmy sie na początek:
https://www.youtube.com/watch?v=Zg7pCZOtMXo&t=19s

Słuchanie legendy o smoku wawelskim:
https://www.youtube.com/watch?v=FKfB_h7H

Porozmawiaj z dzieckiem nt obejrzanej bajki, zapytaj:
Kto mieszkał w jamie pod Wawelem?
Co robił smok?
Kto próbował pokonać smoka?
Na jaki pomysł wpadł mały szewczyk?
Co sie stało na końcu ze smokiem?

Zabawa ruchowa Raz, dwa, trzy smok wawelski patrzy
Dziecko stoi na końcu pokoju, rodzic w odległości na przeciwko, odwrócony tyłem do dziecka i mówi: Raz dwa …..
Dziecko zbliża się do mamy po cichu, kiedy rodzic się odwróci na słowo patrzy, dziecko stoi bez ruchu.

Karta pracy cz. 2 nr 47

Dla chętnych:

Zdjęcia swoich prac wysyłajcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

04.05.2020

Dzień dobry Muchomorki 🙂
Witamy Was serdecznie po majówce.

W tym tygodniu dokończymy tematykę Polska – moja ojczyzna. W środę zaś wyruszymy na łąkę, aby podglądać jej mieszkańców.

Zwiedzamy Warszawę z Syrenką

Zabawy na powitanie:
https://www.youtube.com/watch?v=N1ZfHlfhX58

Ciekawostka:
Herb Warszawy to umieszczona na czerwonym polu postać kobiety z długim, rybim  ogonem – Syrena. W lewej ręce trzyma tarczę, a w prawej ręce wzniesiony do góry miecz. Nad postacią Syreny  znajduje się złota korona, która symbolizuje zwycięstwo. Syrena pilnuje bezpieczeństwa stolicy. Tarcza i miecz jej w tym pomagają.

Zobacz proszę film:
https://vod.tvp.pl/video/basnie-i-bajki-polskie,warszawska-syrenka,40273064

Odpowiedz na pytania:
Jak wygląda Syrenka?
Dlaczego rybacy chcieli ją schwytać?
Kto uwolnił Syrenkę?

Zabawa do piosenki: https://www.youtube.com/watch?v=i76ClBnx2Ik

Wycieczka z Syrenką
Stare Miasto to najstarsza część Warszawy, naszej stolicy. Znajdują się tu piękne, kolorowe,  stare kamienice.
Łazienki Królewskie to bardzo duży park. Można tutaj zobaczyć piękne budowle, np. Pałac na Wyspie i przespacerować się ścieżkami wśród drzew, krzewów i kwiatów.
Stadion Narodowy został zbudowany niedawno, na Mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Znajduje się nad Wisłą, największą rzeką Polski. Krzesełka na stadionie mają kolor biało – czerwony.

https://www.youtube.com/watch?v=cL1ak9-ctGY

Karta pracy cz 2, str.46.

Wykonaj Syrenkę technika dowolna.

 

Zdjęcia prac prześlijcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

   Konkurs

Od dnia 01  maja można głosować na prace konkursowe naszych dzieciaczków, zamieszczone w programie Czyściochowe Przedszkole. Dzieci bardzo się starały. Pomóżmy, oddając głos na Nasze Przedszkole. Do wygrania jest bon na zakup środków czystości do przedszkola. Szczegóły dotyczące konkursu i głosowania na stronie Drogerii Rossmann. 

Drodzy Rodzice! Nasze przedszkole bierze udział w konkursie ,,Czyściochowe Przedszkole” w związku z tym bardzo prosimy o głosowanie: https://www.rossmann.pl/czysciochowo/przedszkole-publiczne-nr-1-zielona-dolinka,20683 .

UWAGA RODZICE Gr.  MUCHOMORKI !!!

Wychowawca grupy prosi o pilny kontakt drogą e-mailową – zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com, w którym proszę umieścić wstępną deklarację gotowości posyłania lub nie posyłania Państwa dziecka do przedszkola po jego uruchomieniu. Informację należy przesłać do 04.05.202 do godziny 9.00.
E. Brzezińska

Komunikat dla Rodziców

30.04.2020

Mini galeria prac domowych

Kolejny tydzień pracy dobiega końca. Dziękuję za wszystkie przesłane zdjęcia 🙂 Zobaczcie jak spędzają czas Wasze koleżanki i koledzy z grupy 🙂

30.04.2020

Jestem Dobrym Polakiem

Propozycje zabaw:

 1. Posłuchaj wiersza i  naucz sie na pamięć :
  Bełza „Katechizm Polskiego Dziecka”
  https://www.youtube.com/watch?v=7D2wAg4xqzg

Zabawa ruchowa Orły i gniazda – podczas muzyki orły biegają z rozłożonymi na boki rękoma, gdy muzyka cichnie orły wracają do gniazd (wcześniej umówione miejsce).

Karta pracy cz. 2 nr 45

 1. Posłuchaj piosenkę: Jesteśmy Polką i Polakiem
  https://www.youtube.com/watch?v=plug6OIrxRM&t=10s

– Utrwalamy melodię i tekst refrenu.
– Dzieci swobodnie maszerujemy w rytm nagrania. Podczas refrenu piosenki zatrzymują się i miarowo klaszczą.
– Odtwarzanie rytmów – Mama podaje rytm np. klaszcze w dłonie dwa razy wolno, trzy razy szybko. Dziecko powtarza. Kiedy opanuje tę czynność można urozmaicić rytm np. dwa razy klaszczę, dwa podskoki i obrót. Dziecko powtarza podaną sekwencję.

 1. Polska – prace plastyczne

Dodatkowo dla chętnych, którzy lubią malować, wycinać, kleić…

bystredzieciaki.pl

Mapa Polski – PUZZLE DLA DZIECI  – ćwiczymy pamięć wzrokową
https://puzzlefactory.pl/pl/puzzle/graj/krajobrazy/228215-mapa-polski-puzzle-dla-dzieci

Dla wytrwałych:
Powtórz wiadomości o Polsce i rozwiąż quiz
https://www.youtube.com/watch?v=Xv7DNwMDoAM

Życzę miłej zabawy 🙂 Spotykamy się po majówce. 🙂

29.04.2020

POLSKA- Moja Ojczyzna

Proponuję, aby dzieci obejrzały  film edukacyjny – Polak Mały
https://www.youtube.com/watch?v=xQk8p7XY23A  

Pytania do dzieci:
Jak nazywa się nasza ojczyzna:?
Jakie symbole narodowe zapamiętałeś?
Jakie barwy ma flaga Polski?
Co jest godłem Polski?
Spróbuj zaśpiewać hymn Polski. Czy pamiętasz jaką postawę przyjmujemy śpiewając hymn?

Zabawa bieżna: Przejażdżka konna
Zapraszamy dzieci na konną przejażdżkę po Polsce. Tworzymy parę, w parze jedna osoba jest konikiem, druga to woźnica. Później zmiana.

Karta pracy cz. 2. str. 44

Dla chętnych  – puzzle matematyczne.
Powiedz co jest na obrazku. Wydrukuj, wytnij po linii prostej, układaj.
Można układać same kropeczki, po kolei 1, 2, 3, 4. Można też specjalnie wprowadzić błąd np. 1, 3, 4, 2. Sprawdź czy dziecko dostrzeże błąd i ułoży poprawnie.

Zdjęcia swoich prac przesyłajcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

28.04.2020

 Legendy naszego miasta

Zabawa ruchowa ze śpiewem ( kolejna dawka dobrej zabawy od p. Halinki)

Taniec butów
Opis: uczymy prostych kroków tanecznych. Najpierw na zmianę wysuwamy przed siebie prawą i lewą stopę, podskakujemy, a w instrumentalnych refrenach podskakujemy, przeciągamy skrzyżowane ręce, klaszczemy lub wykonujemy dowolne figury taneczne.

Jeden but, drugi but
Tańczą buty  tak, jak z nut
Hopsa sa, hopsa sa
Każdy do tańca dwa buty ma

Posłuchaj

Legenda…

Zabawa – Gąski do domu

Gąski, gąski do domu!!
Boimy się
Czego?
Wilka złego
A gdzie on jest?
Za płotem
Co robi?
Zęby ostrzy
Na kogo?
Na nas
Gąski, gąski do domu!!!
Dzieci przebiegają z jednej strony pokoju na druga stronę.

Angielski w domu

Dzień dobry ?. Proszę powtórzyć z dzieciaczkami nazwy zwierzątek żyjących na farmie oraz słówka związane z Dniem Ziemi. Ponownie obejrzyc filmiki w celu utrwalenia słówek a może też nauczą się piosenek ? Pozdrawiam wszystkie maluszki ?

27.04.2020

Temat tygodnia :MOJA MIEJSCOWOŚĆ, MOJA OJCZYZNADzień dobry Kochani!

Przed nam majowe święto. Jest to okazja do przybliżenia dzieciom miejsca zamieszkania oraz utrwalenia nazw i symboli narodowych.
Poniżej propozycje zajęć i zabaw.

Spacerkiem po naszym mieście

Gimnastyka poranna; https://www.youtube.com/watch?v=m2WsGrvCx_w

Słuchanie opowiadania Przygoda z małpką

Oglądanie zdjęć

 • Oglądanie zdjęć, przedstawiających miejscowość, w której mieszkają dzieci. Mówienie nazwy swojej miejscowości, nazywanie miejsc przedstawionych na zdjęciach.
 • Nauka adresów zamieszkania. Rodzic podaje dziecku nazwę ulicy, przy której mieszka, numer domu (bloku),mieszkania, a dziecko je powtarza.

 

 

Przesyłajcie zdjęćia Waszych ulubionych miejsc na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

Kochani, w tym roku świętujemy 750 lecie naszego miasta. W związku z tym  w przedszkolu został ogłoszony konkurs – szczegóły na stronie przedszkola Zielona Dolinka – zakładka Aktualności. Zachęcam do udziału w konkursie !!!

24.04.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani! Kolejny tydzień dobiega końca, dlatego z radością wstawiam tu przesłane przez Was zdjecia, abyście mogli zobaczyć co ciekawego porabiają Wasze koleżanki i koledzy z grupy! 🙂

24.04.2020

Kwiatki na rabatkach

https://lh3.googleusercontent.com/yvxVtI7pjAHW95TBSaInWkmAFdB9PJQ8ZBxJe8AoNepizxIuu2SR-oeLHPM6v8FAVjjnZQ=s170

Przygotujcie farby i  3  wąskie prostokąty białego papieru

Dzień dobry Muchomorki , to już ostatnie spotkanie w tym tygodniu.
– Wymieńcie proszę po kolei dni tygodnia (wiem, że już potraficie).
– Zatem, jaki dziś mamy dzień tygodnia?
– Tak piątek, piąteczek, piątunio, jak czasami żartujemy w przedszkolu.

Poruszajmy się troszeczkę:
https://www.youtube.com/watch?v=EFJlIpENH9g

Wyliczanka  – zabawa paluszkowa wg K. Sąsiadka
Dorosły czyta –  dziecko pokazuje palce.
Jeden palec, drugi, trzeci
tak umieją liczyć dzieci
czwarty, piąty palec mam
widzisz umiem liczyć sam.
Ile paluszków masz w jednej ręce? Policz jeszcze raz.
Tak , pięć paluszków rączka ma…

Sadzenie kwiatków wg kolorów płatków.
Dziś będziemy sadzić kwiatki na rabatkach. Ale, co to jest rabatka?
Tak, to inaczej wąska grządka, na której ogrodnik sadzi kwiatki.
Malujemy kwiatki, mogą to być kółeczka lub plamki na prostokątach czyli rabatkach – wg instrukcji dorosłego.
Na pierwszej rabatce posadź 5 różowych kwiatków – dziecko maluje.
Na drugiej rabatce posądź 3 niebieskie kwiatki – dziecko maluje.
Na trzeciej rabatce posadź 3 żółte kwiatki- dziecko maluje. 

Zapytaj:
Ile masz rabatek?
Ile posadziłeś różowych kwiatków?
Ile posadziłeś niebieskich kwiatów?
Ile posadziłeś żółtych kwiatów?
Których kwiatów jest najwięcej?
Pewnie dziecko samo dopowie, że niebieskich i żółtych kwiatków  jest tyle samo

To jest przykład zabawy, możecie ją modyfikować tak, aby wykorzystać dostępne w domu materiały.

Na koniec dzieci mogą namalować lub stemplować paluszkami Kwitnący ogród, a może w ogródku czy na balkonie posadzicie prawdziwe kwiatki. To dopiero jest zabawa!!!!

Karta pracy cz.2 str.39 – Nowe przygody Olka i Ady

Dziękujemy za przesyłane zdjęcia. Kolejne możecie przesyłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

Życzymy Wam miłego weekendu. Chciałabym powiedzieć do zobaczenia w przedszkolu ale sami wiecie jak jest.

Pozdrawiamy serdecznie nasze Dzieciaczki i Rodziców!
Panie z gr. Muchomorki

23.04.2020

Grzeczne dzieci segregują śmieci

1. Rady na odpady – bajka edukacyjna
 
2. Samodzielnie segregujemy śmieci – zbawa dydaktyczna
Przygotuj na podłodze lub schowaj do worka różne odpady (słoik, plastikową butelkę, gazetę, kartkę, metalową łyżeczkę, puszkę). Połóż kartkę żółtą, niebieską, zieloną.
Poproś dziecko, by posegregowało śmieci. Dziecko kładzie zebrane rzeczy na odpowienią kartkę, udającą kosz na śmieci.
Pochwal dziecko za dobrze wykonane zadanie.Zabawa ruchowa Pająk i muchy (jedna z ulubionych zabaw)
Na hasło: muchy latają – dziecko biega, pająk idzie – stoi bez ruchu.Karta pracy cz. 2 str.41W ramach zajęć plastycznych
Wyprawka karta nr 24, kredki, naklejkiInne  propozycje:
Możesz również wykonać eko – zabawkę – np. lornetkę:

https://ekodziecko.com/lornetka-z-rolek-po-papierze-toaletowym

Posłuchać eko – piosenkę:
https://www.youtube.com/watch?v=pRNtFXew_VE

Zagrać z Rybką MiniMini- Wiosenne porządki:
https://www.miniminiplus.pl/rybka-minimini/gry/wiosenne-porzadki

                                       POMOGĘ bo MOGĘ
Kochani, przypominam również o naszej przedszkolnej akcji zbierania nakrętek   POMAGAMY MARTYNCE!!!
Rodzice Martynki potrzebują 8 tysięcy zł. na zakup nowego wózka. To 5 tirów nakrętek, aby uzbierać wystarczajacą kwotę.
Nawet siedząc w domku możemy pomóc: NIE WYRZUCAJ NAKRĘTEK – PO PROSTU  ZBIERAJ.Przesyłajcie zdjęcia jakie inne czynności wykonujecie w domku, jak się bawicie, w co gracie, a może pomagacie rodzicom w ogródku –zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .Pozdrawiam!

22.04.2020

Zostań Przyjacielem Przyrody
Pierwszy Dzień Ziemi obchodziliśmy 22 kwietnia 1970 roku.
Sama idea zrodziła się w Stanach Zjednoczonych, a od 1990 roku została uznana na całym świecie. Każdego roku 22 kwietnia ludzie na całym świecie zbierają śmieci, sadzą drzewa, zastanawiają się jak jeszcze możemy pomóc naszej planecie, by była czysta, abyśmy mogli oddychać swieżym i czystm powietrzem. Co możesz zrobić, żeby chronić przyrodę i zostać jej przyjacielem – PAMIĘTAJ!
– Myjąc zęby, zakręcaj kran.
– Wrzucaj śmieci do kosza.
– Segreguj śmieci wrzucajac je do odpowiednich pojemników.
– Rysując zapełniaj całą kartkę, tak chronisz drzewa.
– Nie łam gałęzi.
– Posadź drzewka i kwiatki.
– Idziesz z mamą na zakupy, zabierz eko – torbę.
Wykonajcie pracę np. kolorowankę związaną z Dniem Ziemii – technika dowolna, przykładowe znajdują się poniżej 🙂
http://kolorowankidodruku.pl/szukaj/tag/ekologiczne/
https://wikipekes.com/dia-de-la-tierra-dibujos.html
www.e-kolorowanki.eu
https://eduzabawy.com/materialy-tematyczne-do-druku/kwiecien/dzien-ziemi/kolorowanki1dz/
Angielski w domu

Dzień dobry 🙂

Proszę obejrzeć filmik Plant a tree z okazji Dnia Ziemi a także zapoznać dzieci ze słówkami :
Let’s plant – zasadźmy,
a flower – kwiatek,
a tree – drzewo,
a fruit – owoc,
seeds – nasiona,
for you – dla ciebie,
for me – dla mnie.
Podczas słuchania dzieci naśladują czynności np. sadzą kwiatki.

Poproś dziecko by narysowało drzewko jakie chciałoby zasadzić.

Zdjęcia swoich prac prześlijcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

21.04.2020

Dbamy o ogródek

Przygotujcie kartkę papieru i kredki

 1. Osłuchanie z piosenką M. Solenec Rysujemy pogodę.

 

2. Zabawa graficzna Rysujemy pogodę

Opis: potrzebna duża kartka papieru i kredki; rysujemy kropelki deszczu stukając kredkami o papier, wietrzyk wykonując zamaszyste koła oraz burzę rysując zygzaki. W zabawie można też rysować wykonując ruchy w powietrzu.

Rysujemy pogodę
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Pada, pada, pada, wieje, wieje, grzmi
Szybko zamknij okno, szybko zamknij drzwi
W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba
Burzę, wiatr i wodę narysować mogę
W domu zostać trzeba, pada deszczyk z nieba
Burzę, wiatr i wodę narysować mogę
Narysujmy kropelki deszczu
Narysujmy wietrzyk
Narysujmy burzę

 1. Zabawa ruchowa Gra w zielone
  Rodzic pyta  dziecko:
  R.: Grasz w zielone?
  Dz.: Gram.
  R.: Masz zielone?
  Dz.: Mam.
  Dziecko pokazuje to, co ma przy sobie zielonego.

Wiosenne prace w ogródku

 1. Film o pszczołach

 1. Posłuchaj wiersza I.Salach Ogrodnicy

Idą, idą ogrodnicy
Niosą grabki i łopatki, hej
Będą spulchniać ziemię,
aby lekko było jej.

Puk, puk, puk łopatką.
Szu, szu, szu grabkami
Tryśnie woda z koneweczki
na nasze grządeczki.

Zapytaj proszę dziecko:
– Dokąd idą dzieci?
– Co dzieci niosą ze sobą do ogródka?
– Co dzieci będą robiły w ogrodzie?

Zabawa z elementem wizualizacji Jestem roślinką
(do zabawy  można wykorzystać butelki plastikowe, gazety)
Dziecko kładzie się na plecach, podciąga kolana pod brodę i obejmuje je rękami. Ma sobie wyobrazić, że jest roślinką, która spoczywa głęboko w ziemi i chce wyrosnąć na dużą roślinę. Rodzic przykrywa je kocykiem (ziemia). Rodzic  mówi:
Małe nasionka potrzebują teraz dużo deszczu i wiatru, (szelest gazety)
i słońca, (delikatne uderzanie o butelkę) by urosnąć.
Po chwili przerwy rodzic nadal mówi i gra.
Z dnia na dzień nasionka robią się silniejsze. (szelest gazety)
Powoli pod ziemią wyrasta z nich roślina.
Dziecko powoli wychodzi częściowo spod koca .
Z rośliny wyrastają małe zielone pędy.
Mają one tyle siły, (szelest gazety)
że rozpychają ziemię nad sobą.
Roślina rośnie  i rośnie –jest już wspaniała! (delikatne wzrastające uderzanie o butelkę)
Dziecko staje wyprostowane, z rękami wyciągniętymi do góry.

Karta pracy cz. 2 str.38.

Dla chętnych

przedszkolankowo.pl

Zdjęcia swoich prac wysyłajcie na adres : zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

20.04.2020

Tematyka na ten tydzień DBAMY O PRZYRODĘ.

Oszczędzamy wodę

https://www.wobi.pl/odpowiedzialnosc-spoleczna/edukacja/edukacja.html

Dzień dobry. Witamy wszystkie Muchomorki i Rodziców.
Na dobry początek poruszajcie się z D.J. Mikim.
https://www.youtube.com/watch?v=EuCip5y1464

Posłuchaj opowiadania – B. Szelągowskiej Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę!
Ada, podobnie jak pozostałe dzieci, codziennie po śniadaniu myła zęby. Starała się robić to bardzo dokładnie. Tego dnia jak zwykle wyjęła z kubeczka pastę i szczoteczkę, odkręciła kran i zaczęła szorować ząbki. Ciepła woda płynęła wartkim strumieniem do odpływu, a kubeczek z dinozaurem stał bezczynnie obok.
– Ado, prosiłam cię już kilka razy, żebyś nalewała wody do kubeczka, a kran zakręcała podczas mycia zębów – powiedziała pani. – Każdy z nas powinien oszczędzać wodę. Po to właśnie mamy kubeczki.
– Znowu zapomniałam – westchnęła dziewczynka. – Ale ja przecież nie leję dużo wody. Tylko troszeczkę. Naprawdę.
– Tak tylko ci się wydaje. Najlepiej będzie, jak zrobimy pewien eksperyment. Może to cię przekona do oszczędzania wody. Maciusiu, nalej wody do kubeczka i zacznij myć zęby. W tym czasie pani wstawiła miskę do sąsiedniej umywalki. – A teraz twoja kolej, Ado. Zacznij myć zęby- powiedziała pani i w tym samym momencie odkręciła kran.
– Skończyłam! – zawołała po pewnym czasie Ada. Pani natychmiast zakręciła kran i zaniosła miskę z wodą do sali. Wszystkim dzieciom rozdała jednorazowe kubeczki. – A teraz kolejno nabierajcie wodę z miski do swoich kubeczków.
– Jeden kubeczek, drugi, trzeci…. Ada patrzyła z niedowierzaniem.
– Jak to możliwe? To ja zużywam aż tyle wody?- zastanawiała się dziewczynka.
– Niestety tak. Codziennie myjesz ząbki i codziennie marnujesz tyle wody, ile zużywa cała nasza grupa.
– To ja już na pewno się poprawię. Obiecuję..
– Bardzo się cieszę. Musicie wiedzieć, że na świecie są kraje, w których brakuje wody. Są takie miejsca, gdzie trzeba kopać specjalne bardzo głębokie studnie, żeby się do niej dostać. Woda, którą pijemy, to woda słodka. Wcale nie jest jej tak dużo.
– Proszę pani, ale przecież w morzu jest mnóstwo wody – zwołała Kasia.
– Owszem, ale ta woda nie nadaje się do picia, bo jest słona. Zarówno ludzie, zwierzęta, jak i rośliny potrzebują słodkiej wody do życia. Dlatego jest taka cenna. Nie powinniśmy marnować jej bez potrzeby.
– W takim razie w domu też zacznę oszczędzać wodę i to nie tylko podczas mycia zębów – obiecała Ada, a inne dzieci przytaknęły.
Po chwili dzieci nauczyły się rymowanki: Oszczędzajmy wodę, dbajmy o przyrodę! Obiecały również, że nie będą marnowały wody.

Porozmawiaj i zapytaj dziecko:
– W jaki sposób Ada myła zęby?
– Dlaczego należy oszczędzać wodę?

Burza mózgów – W jaki sposób możemy oszczędzać wodę?
– dzieci z pomocą rodzica podają sposoby oszczędzania wody.
Np. branie prysznica, zamiast kąpieli w wannie, dokładne zakręcanie kranu przed wyjściem z łazienki, gromadzenie wody deszczowej i podlewanie nią kwiatów w ogrodzie.

Zabawa ruchowa – Ziemia, woda, powietrze.
Marsz lub bieg na paluszkach.
Na hasło: – ziemia – dziecko dotyka dłońmi podłoża, – woda – siada po turecku, rączkami odbija się na boki i płynie łódką, – powietrze – podnosi ręce w górę.

Karta pracy cz. 2 str. 37.

Dla chętnych filmy edukacyjne o treści ekologicznej:
Oszczędzaj wodę z myszką
 https://www.youtube.com/watch?v=Xmx2Yn5mutI

Paxi – cykl hydrologiczny
https://www.youtube.com/watch?v=4Pcvil1sVJ8

Stwórzcie swoją własną kropelkę wody – technika prac dowolna 🙂

https://www.dla-dzieci.com.pl/kolorowanki/bajkowe_postacie_kolorowanki-Bajkowe_postacie_kolorowanki__kropla_deszczu.html

Swoje prace przyślijcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

Miłego dnia 🙂

17.04.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani! Bardzo dziękuję Wam za zdjęcia. Wiele radości sprawia mi oglądanie Waszych uśmiechniętych buziek i wykonanych prac 🙂 Teraz Wy zobaczcie jak spedzają czas w domu Wasze koleżanki i koledzy z grupy! 🙂

17.04.2020

Matematyka w zagrodzie

Poranna gimnastyka
Głowa, ramiona…..
https://www.youtube.com/watch?v=30BVfTvlsrE

Obejrzyj bajkę edukacyjną  – Zwierzęta na Farmie – Nauka liczenia dla dzieci
W trakcie oglądania dzieci liczą zwierzątka i utrwalają wygląd cyfr.
https://www.youtube.com/watch?v=_x4zEjSUtH4

Zabawa matematyczna – Ukryte zwierzątko
Potrzebujemy kartoniki z kropkami lub cyframi (1 – 5), sylwetę lub figurkę zwierzątka, 5 poduszek.
Układamy 5 poduszek czy książeczek jedną obok drugiej.
Liczymy z dzieckiem poduszki od lewej strony do prawej.
Mówimy, że pod poduszką ukryjemy zwierzątko, liczba kropek, którą pokaże Rodzic wskazuje, pod którą  poduszką jest zwierzę (np. 2 kropki – zwierzę jest pod drugą poduszką).
Dziecko odwraca się, następnie liczy kropki i wskazuje właściwą poduszkę.
Pamiętajcie! Zawsze liczymy od lewej do prawej.

Zabawa z nakrętkami – Na podwórku wujka Henia
Dzieci układają nakrętki zgodnie z treścią zadania, przeliczają:
– Wujek Heniek miał 1 kurę ( 1 nakrętka) i 2 króliki (2 nakrętki). Ile zwierząt miał Wujek Heniek?
– Na łące pasły się 3 krowy i 2 kozy. Ile zwierząt pasło sie na łące?
– W kurniku były 2 kury, po chwili doszły jeszcze 2 kury. Ile teraz kur jest w kurniku?
Do liczenia możemy wykorzystać wykałaczki, patyczki, cukierki itp.

Zabawa ruchowa – Skaczemy, biegniemy
https://www.youtube.com/watch?v=OZTYeTEZ2wA

Makieta – Wiejska zagroda – praca plastyczna
Potrzebujemy:
– wyprawka karta 23 (świnka, kurczaczek),
– wyprawka karta A (traktor, konik, stodoła),
– wieczko z pudełka po butach lub kartka, (z tego tworzymy podwórko, na którym postawimy zwierzątka, traktor, stodołę, płotek, drzewka, zwierzątka z plasteliny itp).  Co Wam wyobraźnia podpowie.

Dobrej zabawy!

Jestem ciekawa Waszych pomysłów. Wysyłajcie proszę zdjęcia – zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com . 

16.04.2020

Śpiewam, zgaduję i koloruję

1. Piosenka „Wycieczka”
Opis: rysujemy z dzieckiem wymienione zwierzątka, naśladujemy ich odgłosy. Kładziemy obrazki na podłodze i wędrujemy wokół nich. Zatrzymujemy się na słowa „Kaczka kwa, kwa …” śpiewamy i pokazujemy zwierzątko.

Wycieczka
Kiedy słonko jasno świeci
Na wycieczkę idą dzieci
Idę ja, idziesz ty, kaczki, koty, kury, psy
Kaczka: kwa, kwa, kwa
kotek: miau
Kurka: ko, ko, ko
A piesek: hau  

2. Zagadki
Na śniadanie owies je.
Czasem rżeniem wita Cię. ( koń)Ma ryjek różowy i małe kopytka.
Wszystko ładnie zjada ze swego korytka.( świnia) Ptak domowy, jajka znosi.
I o ziarenka gdacząc prosi. ( kura)Je trawę na łące, czasem łaty ma.
A gdy rolnik ją wydoi
to mu mleka da. ( krowa)Kiedy idzie polną ścieżką
kwacze głośno kwa, kwa, kwa. ( kaczka)Dzieci rozwiązują zagadki, wskazują zwierzę, dzielą nazwę zwierzęcia na sylaby.Rodzic informuje dziecko, że każde dorosłe zwierzę ma swoje dziecko.
Krowa – cielę
Koń- źrebię
świnia – prosię itd.

Miesięcznik Bliżej Przedszkola

3. Pokoloruj i wytnij
Spośród obrazków wybierz te, które chciałbyś wykonać. Możesz to zrobić przy pomocy kredek, farb i pędzelka lub paluszka.  Krówce mozna zrobić łatki z plasteliny, owieczkę z kuleczek bibuły, albo  z włóczki. Wykorzystajcie to, co akurat posiadacie w domku.

https://www.mjakmama24.pl/dziecko/zabawa/zwierzeta-na-wsi-5-kolorowanek-do-druku-aa-Qoha-HgDY-89xL.html

4.  Na jutro przygotujcie
Do liczenia
– 1 sylwetkę zwierzątka wyciętego z papieru
– karteczki z narysowanymi kropkami (1 kropka, 2 kropki, 3, 4, 5) lub cyframi dla tych dzieci, które rozpoznają cyfry
– 5 poduszek lub książek
– nakrętki lub klocki (14 szt.)
Do plastyki
– wieczko od pudełka po butach, lub tekturkę, klej, nożyczki.  Wyprawka, karta nr 23 (wiejski zwierzyniec), karta A ( traktor, konik, stodoła), kolorowe kartki, bibułę, plastelinę.
Zdjęcia swoich prac prześlijcie na: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

15.04.2020

Maseczki

Dzień dobry Kochani! Jak wiecie od czwartku jest obowiązek noszenia maseczek. Oto mała instrukcja jak prawidłowo nosić maseczkę 🙂

Pamiętajcie!
Maczeka musi przylegać bezpośrednio do twarzy.
Nie może wystawać broda i nos. Maseczka nie powinna być założona na koniuszek nosa.
Okulary i włosy nie powinny znajdować się pod maseczką.
Zdejmując maseczkę nie dotykamy jej zewnętrznej części!

Życzę Wam dużo zdrówka 🙂

15.04.2020

Drodzy rodzice!

Jutro tj. 16.04.2020 od 9 do 12 będę w przedszkolu. W tym czasie osoby, które nie miały możliwości odebrać książek wcześniej zapraszam jutro.
Pozdrawiam,
Pani Edytka

15.04.2020

Zwierzęta na farmie

Dzień dobry 🙂 Dzisiaj nauczymy się nazw zwierząt żyjących na farmie. Proszę obejrzeć filmik i powtarzać nazwy zwierząt oraz naśladować ich głosy.

Wysłuchaj piosenki i baw się dobrze 🙂 Powodzenia! 🙂

Dodatkowo wykonajcie karty pracy cz. 2 str. 34-35.
Zdjęcia swoich prac prześlijcie na: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

Miłej zabawy! 🙂

14.04.2020

Dzień dobry. Witamy Was po świętach.

Tematem tego tygodnia jest Wiosna na wsi.

W wiejskiej zagrodzie


http://bajlandia.edu.pl/2015/05/u-rolnika-wsi/

Rozpoczniemy ćwiczeniami, by łatwiej było się skupić:
1. Koniki – ćwiczenia buzi i języka – kląskanie językiem, następnie wstajemy i uderzamy dłońmi o kolana.
2. Wyścigi konne – przemieszczanie się na czworakach z jednej strony na drugą.
3. Królik skacze –  przeskakujmy przez sznurek kilka razy.
4. Idą kaczki– dzieci idą na ugiętych nogach i naśladują głos kaczki Kwa Kwa.

Słuchanie opowiadania Ewy Stadtmüller ,,Wiejskie ustronie’’.
Książka (s. 62–63)

– Nie uwierzycie, co się nam przytrafiło! – opowiadał przy kolacji dziadzio. – Postanowiliśmy z babcią zabrać Was na parę dni na wieś, więc zacząłem szukać gospodarstwa agroturystycznego położonego w jakiejś ładnej i spokojnej okolicy. Znalazłem. Miejsce dobrze mi znane. Patrzęna nazwisko gospodarza – coś takiego! Mój kolega z dzieciństwa też nazywał się Maciszek, ale na imię miał Staś, a nie Janusz. Dzwonię. I cóż się okazuje…? – ten Janusz to rodzony syn Stasia. Ale było radości! Staś zaprosił nas do siebie razem z wnukami.
– Pojedziemy na wieś? – ucieszyła się Ada.
– Oczywiście – jeśli rodzice się zgodzą – zaznaczyła babcia.
Na szczęście mama z tatą nie mieli nic przeciwko temu. Olkowi zdawało się nawet, że tata puścił oko do mamy, zupełnie jakby chciał powiedzieć: „Nareszcie będziemy mieli trochę czasu tylko dla siebie”.
Gospodarstwo agroturystyczne, pod wdzięczną nazwą „Ustronie”, okazało się miejscem wymarzonym na odpoczynek. Pan Staś nie ukrywał wzruszenia.
– Wasz dziadek przyjeżdżał tu z rodzicami na wakacje – opowiadał Olkowi i Adzie. – Chodziliśmy razem na grzyby i jagody, paśliśmy krowy…
– Ma pan krowy? – zainteresował się natychmiast Olek.
– A mam – uśmiechnął się kolega dziadka. – Ta starsza to Jagoda, a ta młodsza – Malina.
– A kaczuszki? – chciała wiedzieć Ada.
– Kaczuszki też są.
Całe popołudnie dzieci spędziły na zwiedzaniu stajni, obory i kurnika. Adzie najbardziej podobało się karmienie kur i kaczek, a Olkowi – królików. Oboje z zachwytem przyglądali się, jak pan Staś czyści konia.
– Co prawda do pracy w polu używam traktora – opowiadał pan Staś – ale kiedy do Janusza przyjadą goście, to każdy dzieciak marzy, żeby wsiąść na prawdziwego rumaka. Olkowi natychmiast zaświeciły się oczy.
– A czy ja… też mógłbym się przejechać? – zapytał z nadzieją w głosie.
– Na koniu czy na traktorze? – chciał wiedzieć pan Staś.
– Jak znam mego wnuka, to na jednym i drugim – zaśmiał się dziadzio.
Trzy dni przeleciały jak z bicza strzelił. W tym czasie dzieci zdążyły zaprzyjaźnić się z Burym, który okazał się nadzwyczaj spokojnym koniem. Z Olkiem i Adą na grzbiecie spacerował po całym gospodarstwie, a w tym czasie prowadzący go za uzdę pan Stanisław opowiadał, jak mu się gospodarzy. Okazało się, że ma duże pole, na którym uprawia rzepak.
– Musicie przyjechać w maju – zapraszał. – Zobaczycie, jak pięknie kwitnie.
– Jak ty sobie, Stasiu, z tym wszystkim radzisz? – nie krył uznania dziadzio.
– Wstaję o piątej, oporządzam zwierzęta, a potem po kolei robi się, co trzeba – odparł zadowolony gospodarz.
– Wiesz, dziadziu, chyba będę rolnikiem – zwierzył się Olek, gdy trzeba było pożegnać wiejskie „Ustronie” i ruszać do miasta.
– Byłbyś gotów na tak ciężką pracę? – zdziwił się dziadzio.
– Jasne – kiwnął głową Olek.
– A na wstawanie o piątej rano?
– Nad tym musiałbym jeszcze popracować… – przyznał się największy śpioch w rodzinie.

Proszę porozmawiać z dzieckiem  i zapytać:
− Co zobaczyły dzieci w gospodarstwie syna pana Stasia?
− Co robili Olek i Ada podczas wizyty w gospodarstwie?
− Jakie obowiązki ma do wykonania rolnik?

Zagadki ruchowe – Jakim jestem zwierzęciem?
Obrazki lub zdjęcia dowolnych zwierząt z wiejskiego podwórka.
Dziecko pokazuje za pomocą ruchu, jakim jest zwierzątkiem. Rodzic próbuje odgadnąć zagadkę. Dla ułatwienia można naśladować głos tego zwierzęcia.

Głosy zwierząt z wiejskiego podwórka – zagadki słuchowe.
https://www.youtube.com/watch?v=VyXhyl00qGw

 Karta pracy, cz. 2, nr 33.
Dzieci:
− nazywają zwierzęta i dzielą ich nazwy rytmicznie (na sylaby),
− kolorują rysunki dwóch wybranych zwierząt,
− rysują po śladzie drogę konia do stajni.

Zaśpiewajcie wspólnie  z rodzicami piosenkę Krówka MUUfka.

 

Zdjęcia swoich prac prześlijcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

 

10.04.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani, bardzo dziękujemy za przesłane prace! Popatrzcie jak w swoich domkach spędzają czas Wasze koleżanki i koledzy z grupy 🙂

10.04.2020

Jajo wielkanocne – zabawa plastyczna

Przygotuj: kartę pracy nr 11 (teczka z gumką), farby, pędzel, papier kolorowy, kolorowe gazetki, naklejki, nożyczki, klej, itp.
Możesz również do wykonania pracy wykorzystać tzw. rosnące farbki (mąka, sól, woda). Więcej informacji znajdziecie tu: https/vod.tvp.pl/wideo/wesoła-nauka odc.447348904. Polecam!

Proszę przeczytać rymowankę” Wielkanocne jajo”
Pisanki to jajka malowane.
Różnymi wzorami są ozdabiane.
Mogą być w paski, mogą być w ciapki,
mogą być w kropki, mogą być w kwiatki.
Więc dziś pisankę pomalujemy
potem do domu ją zaniesiemy.
– O czym była rymowanka?
– Jak były pomalowane jajka?
– Jak jeszcze inaczej można ozdobić jajka?

Posłuchajcie piosenki o znakach Wielkanocy

 

Zabawa ruchowa – Turlające się jajo
Dziecko kładzie się na dywanie. Jest pisanką. Turla się we wskazaną przez rodzica stronę, np. w stronę okna, w stronę drzwi. Jeśli w zabawie uczestniczy rodzeństwo, uważamy, aby się nie zderzyć. Jeśli tak się zdarzy rodzic podchodzi i sprawdza, czy pisanka jest cała, naciskając dziecko w różnych miejscach.

Samodzielne wykonanie pracy Jajo wielkanocne
– wypchnij z karty kształt jaja
– wykonaj wg własnego pomysłu i dowolną techniką

Inne propozycje dla chętnych dzieci (przykłady poniżej):
Kurczaczek z kół
Kurczątko z paseczków
Zajączek z rolki po papierze

W czasie świąt proponuję Wam takie zabawy, w które zapewne bawili się również Wasi rodzice.

Wybitka – Waletka
Zabawa polega na stukaniu się ugotowanymi jajkami i stłuczeniu jaja przeciwnika. Wygrywa ta osoba, której jajko najmniej ucierpiało. Czyli jest całe. Tak można się bawić z cała rodzinką. Na koniec jajeczko obieramy i zjadamy.

Ciepło – zimno
Szukamy w domku lub ogródku ukrytych wcześniej przez rodziców niespodzianek od zajączka (mogą to być po prostu czekoladowe jajeczka). Zwyczaj ten przywędrował do nas z Niemiec. Dzieci szukają niespodzianek w zakamarkach naprowadzane słowami ciepło – zimno.

Zdjęcia swoich prac oraz wspólnej zabawy możecie przesłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

09.04.2020

Wielkanocni goście – zabawa paluszkowa

Mama mówi rymowankę, dziecko pokazuje odpowiednią liczbę palców i odpowiada na pytania.
Przy wielkanocnym stole pięciu gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole czterech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole trzech gości siedziało. Jeden poszedł do domu, to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole dwóch gości siedziało. Dwóch poszło do domu, to ile zostało?
Przy wielkanocnym stole smutno się zrobiło, bo pyszne śniadanie właśnie się skończyło.

KONIKI

Opis: piosenka wykonywana w kole, uczy cwału bocznego ,,Noga goni nogę’’. Co jakiś czas
ruch zostaje wstrzymany, wykonujemy czynności z tekstu piosenki, tupiemy i skaczemy.
Treść piosenki:
Noga goni nogę
Biegają koniki
Stukają kopytka
W rytm muzyki
Jedna noga tupie: tup, tup, tup
Druga noga stuka: stuk, stuk, stuk
Konik skacze sobie: hop, hop, hop
Koniku w drogę! Wioooooooooooo!

KURKA- PIOSENKA DO NAUKI

Zabawa na zasadzie masażyku
Puk, puk, puk (delikatnie pukamy w plecy dziecka)
Puk, puk, puk
Kto tam? Kto tam? (zaglądamy na dziecko raz z prawej, raz z lewej strony)
To ja kurka mała (uderzamy delikatnie, rytmicznie czubkami palców)
Wejść bym bardzo chciała
Raz, dwa, trzy, raz, dwa, trzy (klaszczemy razem z dzieckiem)
Już otwieram kurce drzwi (rozkładamy ręce na boki, przytulamy dziecko)

Karty pracy cz.2, str. 31 i 32

Zdjęcia swoich prac oraz wspólnej zabawy możecie przesłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

08.04.2020

Wielkanocne zabawy

Przed rozpoczęciem zabawy warto przygotować:  2 jajka ugotowane na twardo, 2 łyżki stołowe, plastikowe podkładki lub talerzyki,
Np. umawiamy się, że mama jest kurczątkiem a dziecko zajączkiem lub robimy punktacje tylko dla dziecka / za każde wyk. zadanie rysujemy jajeczko.

Okrzyk przed zabawą:
 Nie liczy się wygrana, nie liczy się przegrana –  LICZY SIĘ DOBRA ZABAWA!

Zagadka
Kura je zniosła, mama przyniosła, ugotowała i dzieciom dała. ( jajko)
Dzielimy słowo jajko na sylaby jaj- ko

Szukanie jajka schowanego w pokoju

(Można wykorzystać te ugotowane oraz wykonane z masy solnej, mogą być też jajeczka czekoladowe.)
Chowamy jajka w różnych miejscach w pokoju, a dziecko szuka, przynosi i wkłada do koszyczka czy talerzyka.
Przelicza znalezione jajka.
 
Zagadka
Mam czerwone nóżki, jestem żółtą kulką, a kiedy urosnę to zostanę kurką. (kurczątko)
Podziel na sylaby słowo kurczątko.
 
Przenoszenie jajka na łyżce
Dziecko na łyżkę układa jajko, ustawia się na linii startu z mamą, czy rodzeństwem i próbuje przenieść jajko do linii  mety. Wygrywa ta osoba, która pierwsza przeniesie jajko.
 
Zagadka
Długie uszy, ogon mały, bardzo jest ten zwierz nieśmiały,
Z tym ogonkiem, jak pomponik przez zielone pola goni. (zajączek)
 
Kręcenie jajkiem
Siadamy na podłodze, kładziemy przed sobą podkładkę lub talerzyk. Jednym ruchem zakręcamy jajko i śledzimy, które dłużej się kreci.
 
Zagadka
Ten zwierz jest całkiem mały,
Ma dwa rogi, cztery nogi, z wełny kożuch na mróz srogi.
Trawę skubie cały ranek, ten biały ( bara….).
Podziel słowo na sylaby.
 
 Toczenie jajka
Siadamy naprzeciwko siebie i na zmianę puszczamy jajko. Wgrywa ta osoba, której jajko nie popęka.Na koniec duże brawa. Podkreślam, że dziecko bardzo się starało i wykonało wszystkie swoje zadania.
 
Karta pracy cz.2, str.30
Dzieci:
– rysują po szarych liniach rysunku pisanki, kolorują pisankę
– oglądają obrazki, naśladują miny pokazane na pisankach, nazywają emocje, wskazują pisankę wesołą, smutną, wystraszoną, złą.
Zdjęcia swoich prac oraz wspólnej zabawy możecie przesłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

07.04.2020

Angielski w domu – Easter

1. Utrwalenie słówek „Easter”
Easter – Wielkanoc
Hen-kura
Duckling (daklin) – kaczątko
Chick (czik) – kurczątko
Easter Egg (ister eg) – pisanka
Basket – koszyk
Cake (kejk) – ciasto
Bunny(bany) – zając
Lamb-baranek
Spring – wiosna

2. Obejrzyj filmik i powtarzaj słówka – You Tube – Learn English – Easter Vocabulary

3. Śpiewanie piosenki „Happy Easter”

 

Zdrowych Świąt ???

06.04.2020

Plan zajęć na II tydzień kwietnia

To już WIELKANOC ???

1. Przysmaki wielkanocne.
2. Angielski w domu – Easter.
3. Zabawy wielkanocne.
4. Zabawy rytmiczno – ruchowe do piosenki Pisanki.
5. Ozdoby wielkanocne – zajęcia artystyczne.
PRZYSMAKI WIELKANOCNE

Zabawa ruchowa:  Zające skaczą po łące
Zające skaczą – dzieci wykonują zajęcze skoki.

Zające do norki- chowają się w wyznaczonym miejscu (norce).

Opowiadanie Wielkanocne pyszności

W przedszkolu na każdym kroku widać było zbliżającą się Wielkanoc. W wazonach stały bazie, a obok – koszyczek z jajkami. Wszystkie zawieszone dekoracje też przypominały o świętach. Pani opowiadała o tradycjach wielkanocnych.
– A może zrobimy sobie mazurka? I jeszcze babkę i szynkę. Nie może też zabraknąć chleba i jajek.
– Ale jak my to wszystko sami zrobimy? – dopytywał Kamil – To naprawdę dużo pracy. Widziałem, jak babcia piekła ciasto.
Pani tajemniczo uśmiechnęła się do dzieci.
– Tak naprawdę zrobimy dziś te wszystkie smakołyki, ale one nie będą  nadawały się do jedzenia. Wykonamy je z masy solnej, potem wypieczemy i pomalujemy.
A na koniec urządzimy kącik wielkanocny.
– Ale fajny pomysł – zawołał Kamil.
Ada zrobiła wielką babę wielkanocną, a Kamil – szyneczkę. Inne dzieci też starały się jak mogły. Po pomalowaniu i ułożeniu na stoliczku wszystkie „smakołyki” wyglądały jak prawdziwe, zwłaszcza baba z lukrem. 
 
Zapytaj dziecko:
–  Z czego dzieci wykonały smakołyki do koszyczka wielkanocnego?
– Jakie smakołyki zrobiły dzieci w przedszkolu?
– Jakie inne potrawy przygotujecie na Święta Wielkanocne?
 
Lepienie smakołyków z masy solnej 
Przepis na masę solną:
1 szkl. mąki
1 szkl. soli
1 niepełna szkl. wody

Wyrabiamy do konsystencji ciasta.

Obrus wielkanocny – malowanie wzorków na kartce.

 

Dobrej zabawy?
Zdjęcia swoich prac możecie przesłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .
04.04.2020

Mini galeria prac domowych

Kochani, bardzo dziękujemy za przesłane prace! Popatrzcie jak w swoich domkach spędzają czas Wasze koleżanki i koledzy z grupy 🙂

03.04.2020

Znam zasady mycia zębów

Obejrzyj bajkę animowaną „Oj, jak mnie boli ząb!”
https://www.youtube.com/watch?v=gnLf9iquGAE

Rymowane zasady mycia zębów – wypowiadaj tekst cicho i głośno
Pomidor, pomidor, dwa kalafiory myję zęby rano i wieczorem
Pomidor, pomidor, duży rydz zęby codziennie trzeba myć
Pomidor, pomidor, trzy koguty myję zęby 3  minuty
Pomidor, pomidor, chwila wysiłku myję zęby 15 minut po posiłku.
 
Krótka gimnastyka buzi i języka
Masuję językiem górne i dolne zęby, kłapię zębami, pokazuję je w szerokim uśmiechu.

Film edukacyjny” Królik Pampiś uczy myć zęby”
https://www.youtube.com/watch?v=OJcHH_49B0A
 
Nitkowanie – zabawa z wykorzystaniem klocków z ząbkami:
Rodzic przykleja na duży klocek plastelinę. Wyjasnia dziecku w jaki sposób można usunąc plastelinę  spomiędzy ząbków klocka. Tłumaczymy iż, podobnie postępujemy wyciągając resztki jedzenia z naszych zębów. W prawdziwym nitkowaniu pomagają dzieciom dorośli.
Dzieci przy pomocy nitki próbują w zabawie usunąć plastelinę.
Moi drodzy zbiżają się święta wielkanocne. W przedszkolu, przed świętami, zawsze wysiewamy z dziećmi owies i rzeżuchę. Tym razem zróbcie to w domku. Będzie jak znalazł na świateczny stół.
Moja juz posiana, w tym roku w skorupkach po jajkach. Teraz czekam aż wyrośnie.

Zdjęcia posianej rzeżuchy możecie przesłać na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

Życzymy Wam
Miłego Weekendu i Dużo Zdrówka 🙂

02.04.2020

Myję zęby. Co jest mi potrzebne?

Zabawa: Znikające przedmioty?
Rozkładamy przed dzieckiem komplet przyborów służących do mycia zębów (szczoteczkę, pastę i kubek).
Zapytaj, do czego służą te przybory? W jakim są kolorze? Policz z ilu elementów składa sie komplet.
Poproś, aby podzieliło  na sylaby równocześnie klaszcząc w ręce słowo: pasta, kubek, szczoteczka.
Teraz poproś dziecko żeby się odwróciło lub zamknęło oczy. Zabierz jeden przedmiot.

Zapytaj – co zniknęło? Zabawę można utrudnić przez dołożenie innych przedmiotów, czy zmianę ich położenia.

Opowiadanie: Królik Higienek kontra Ząbiaki (w galerii na dole).

Zabawa ruchowa do piosenki ” Myj zęby”

https://www.youtube.com/watch?v=dhIqJFwQ7tM
 
Filmik edukacyjny: Myszka w paski. Jak pielęgnować zęby?
https://www.youtube.com/watch?v=rTB9z-pOtmw
 
Pomocnicy Królika Higienka
Wykonaj samodzielnie Szczocię  i Pastka (technika prac dowolna).
Pochwalcie się swoimi pracami wysyłając zdjęcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

01.04.2020

Zabawy ze śpiewem

Kochani dzisiaj wspólnie z rodzicami i rodzeństwem pośpiewajcie 🙂 Tekst już znacie, więc nauczcie swoich bliskich!

 Tak-nie
Ćwiczymy głowę poruszając nią zgodnie ze słowami piosenki w coraz szybszym tempie:

Głowa mówi tak, tak, tak
Głowa mówi nie, nie, nie
Moja głowa wesoło kręci się
Tak, tak, tak, nie, nie, nie
Moja głowa wesoło kręci się 

Dmucha wiatr
Dmucha wiatr (dmuchamy)
Szumią drzewa (poruszamy dłońmi na głową mówiąc: szzszzszz…)
Idzie burza (uderzamy dłońmi o uda)
I ulewa (młynek dłońmi)
A jak w domu schowam się (robimy daszek nad głową)
Deszcz nie zmoczy mnie (gest palcem „nie”)
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie (klaszczemy)
Kap, kap, kap, kap, kap, kap
deszcz nie zmoczy mnie 

01.04.2020

Angielski w domu

Drodzy rodzice, kochane dzieci! Dziś zajęcia z j.ang. Easter – Wielkanoc.

Słownictwo :
Hen-kura
Duckling (daklin) – kaczątko
Chick (czik) – kurczątko
Easter Egg (ister eg) – pisanka
Basket – koszyk
Cake (kejk) – ciasto
Bunny(bany) – zając
Lamb-baranek
Spring – wiosna

 

31.03.2020

Potrafię prawidłowo myć ręce

O myciu rąk rymuję i naśladuję

Rodzic czyta wiersz, pokazując w trakcie prawidłowy sposób mycia rak.
Dziecko naśladuje te ruchy.

Mycie rąk
Czy dorosłe czy dziecięce
Każdy myje swoje ręce
Podwijam więc rękawy
Wodę puszczam – nie ma sprawy
Mydło biorę, bo bez niego
Nie ma mycia poprawnego
Najpierw w środku robię pianę
Na tym jednak nie ustanę
Grzbiet pocieram
Lewy, prawy
Łączę palce
Dla zabawy
Kciukiem kręcę
Nadgarstkami
I gilgoczę opuszkami
Lewy, prawy

Po kolei, po kolei

Wytnijcie elementy rysunkowej instrukcji mycia rąk, ułóżcie je po kolei i przyklejcie do kartki.
Jeśli nie macie możliwości wydrukowania instrukcji proponuje, aby dzieci odrysowały swoje ręce na kartce, lub odbiły ręce pomalowane farbką.

 

Ręce myję wzorowo, czyli praktyka czyni mistrza.
Przyklejcie instrukcje  lub kartkę z odrysowanymi  rączkami w swojej łazience do ściany, blisko umywalki. Teraz dokładnie myjemy ręce zgodnie z rysunkowa podpowiedzią.

Możecie tez wykonać Mydłomena
Przygotujcie kostkę mydła, skrawki materiału, kółka wycięte z papieru, klej.
Mydłomen może mieć pelerynkę z materiału lub  papieru, przepaskę na oczach jak u superbohatera.
Stwórzcie swojego Mydłomena z dostępnych w domku materiałów. Ten jest tylko przykładem.

Jak zawsze z niecerpliwością czekam na Wasze prace 🙂 Pochwalcie się wysyłając zdjęcia na zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .
Udanej zabawy 🙂

30.03.2020

Program „Czyściochowe Przedszkole”

W tym tygodniu w ramach realizacji ogólnopolskiego programu edukacyjnego Czyściochowe Przedszkole, organizowanego przez firmę Rossmann, do którego przystąpiła nasza grupa. Proponujemy zajęcia, zabawy i eksperymenty związane z higieną osobistą. 

Higiena osobista to jeden z istotniejszych elementów codziennego życia, który wpływa nie tylko na wygląd, ale również na zdrowie. Dobrych nawyków, także higienicznych uczymy się już od najmłodszych lat. To, co wtedy przyswoimy procentuje w dorosłym życiu.  Krótkie historie bohaterów Czyściochowa pomogą  przybliżyć dzieciom świat codziennej higieny.
Więcej informacji o programie uzyskacie państwo  na stronie www.czyściochowo.pl

Temat: Higiena dłoni.

Zabawa paluszkowa: Witające sie rączki
Dwie rączki sie spotkały
Więc się przywitały
(nasza prawa dłoń wita sie z naszą lewą dłonią)
Najpierw zaklaskały
(klaszczemy)
Później sie pogłaskały
(prawa dłoń głaszcze lewą, lewa głaszcze prawą)
Mocno się ściskały
Bo się dawno nie widziały
(Zaplatamy paluszki rąk)

Eksperyment do wykonania –  https://www.facebook.com/watch/?v=243803923324097 .

Bawcie się dobrze wspólnie z rodzicami i rodzeństwem!

Pochwalcie się przebiegiem i wynikami  eksperymentów wysyłając filmik lub zdjęcie na adres: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

27.03.2020

Zapoznanie z piosenką „Wiosenny spacerek” 

Powitanka: (dzieci znają tę rymowankę)
Wszyscy są witam Was,
Zaczynamy już czas.
Jestem Ja, jesteś Ty, raz dwa trzy.

Słowa piosenki:                                     Dzieci:
Tup, tup, tup.                                       (marsz w miejscu)
tup, tup, tup.
Już cieplutkie słońce świeci             (rączki do góry, ruszamy dłoniami)
Na wycieczkę poszły dzieci               (marsz w miejscu)
z naszego przedszkola,                      (klaszczemy)
z naszego przedszkola.

Tu, tup, tup                                          (marsz w miejscu)
tup, tup, tup.
Tu fiołek, tam pierwiosnek               (wskazujemy rączkami na prawą i lewą stronę)
widać wiosnę, słychać wiosnę.         (rozglądamy się, przykładamy rączkę do ucha)
W lesie i na polach,                            (klaszczemy)
w lesie i na polach.

Ćwir, ćwir, ćwir                                   ( podskakujemy)
ćwir, ćwir, ćwir.
Jaskółeczka czarna mała                   (obrót wokół własnej osi)
z ciepłych krajów przyleciała.
Gniazdko swe buduje,                        (klaszczemy)
gniazdko swe buduje.

Rozmowa nt piosenki:
Gdzie poszły dzieci?
Co zobaczyły podczas spaceru?
Kto przyleciał z ciepłych krajów?


Zabawa ruchowa – Ptaszki do gniazd
.
Dziecko naśladuje lecącego ptaszka. Na słowa Ptaszki do gniazd szybko staje na gazecie, może być kółeczko hola hop lub inna umówiona rzecz czy miejsce.

Pośpiewajcie i potańczcie z mamusią,. tatusiem i rodzeństwem.
Bawcie się dobrze ! 🙂

26.03.2020

Kolorowa gąsienica- praca plastyczna

Uwaga rodzice! Dziś będziemy korzystać z nożyczek. Zwróćcie uwagę na bezpieczeństwo swojego dziecka.

Wierszyk

Gąsienica mała na trawce siedziała,
całą kolorową Wiosnę podziwiała.

Gąsienica mała po trawce biegała.
Nóżkami tupała, rączkami machała.

Gdy deszczyk zaczął padać
pod listek się skryła i bardzo zmęczona
spać się położyła.

Zapytaj dziecko:
Gdzie można spotkać gąsienicę?
Co robiła gąsienica mała?
Dlaczego gąsienica się ukryła?

Ciekawostka:
Gąsienice nazywane są małymi żarłokami. Zwróćcie uwagę, że liście na drzewie, tam gdzie jest gąsienica są ponadgryzane. Tak, tak to sprawka malutkiej gąsieniczki. Listki to jej przysmak. Zjedzenie dużego liścia zajmuje jej chwilkę. Gąsienice wiosną zmeniają się w kolorowe motyle.

Zabawa – ŻARŁOCZNA GĄSIENICA
Weź gazetę lub kartkę. Gazeta jest liściem, a dzieci to gąsienice. Na sygnał START  dłońmi odrywamy kawałki gazety aż zostaną strzępki.

Zabawa ruchowa:
Czary mary, dwie słonice zamieniam Was w gąsienice.
Czary mary, dwa goryle zamieniam Was w motyle.

Zabieramy się do wykonania kolorowej gąsienicy.

Przygotuj:
Kolorowe kartki, ołówek, nożyczki, klej, nakrętkę np. od słoiczka.

Odrysuj  i wytnij kółeczka.
Potrzebujemy ich 6. Miałam karteczki w tym kolorze i takie zrobiłam kółeczka.

Zaginaj:
Teraz 5 kółeczek zaginamy na pół., 1 kółeczko  pozostaje całe, to będzie głowa gąsieniczki. .

Sklej:
5 kółeczek sklejamy, powstaje tułów.
Teraz wycinamy dwa długie paseczki to będą czółka, przyklejamy do główki

Dorysuj lub doklej oczka i buźkę.
Na koniec główkę przyklejamy do tułowia.


Gotowe!

Pochwalcie się swoimi gąsieniczkami – zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

25.03.2020

Kolorowa wiosna

Wiosenne kolorowanki i inspiracje plastyczne – gdzie warto zajrzeć?

Przykładowe kolorowanki załączone są w galerii, dodatkowych możecie szukać na stronach internetowych np.:

http://kolorowankidodruku.pl/szukaj/tag/wiosna/ ,

https://www.e-kolorowanki.eu/wiosna-kolorowanki/,

https://miastodzieci.pl/czytelnia/wiosenne-kolorowanki-dla-dzieci/.

Kolorowanki pobrane ze strony: https://www.e-kolorowanki.eu/wiosna-kolorowanki/.

Dlaczego warto zachęcać dzieci do kolorowania, rysowania, malowania?

Dziecko uczy się:
– precyzji, prawidłowego trzymania  kredki
– rozwija motorykę małą
– rozwija koncentrację
– skupia uwagę na obrazku i swojej czynności
– ćwiczy koordynację oko – ręka
– rozwija kreatywność, wyobraźnię
– nazw kolorów i ich odcieni, kształtów, przedmiotów
– samodzielności, podejmowania decyzji, planowania
– nabiera wiary w siebie i własne możliwości

Kolorowanie to również dobry sposób na nudę. Wycisza, pomaga dziecku rozładować stres i napięcie.

Zdjęcia swoich prac prześlijcie na adres mailowy: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com .

24.03.2020

Baw się z Mamą, Baw się z Tatą –  propozycja zabaw ruchowych

Dzieci najefektywniej uczą się obserwując i naśladując rodziców, i starsze rodzeństwo oraz podejmując wspólne aktywności w formie zabawy. Oto kilka propozycji wspólnych zabaw ruchowych podczas, których dzieci mogą rozładować energię, a przy tym dobrze się bawić.

Grafika pobrana ze strony: http://nayspts.blogspot.com/2018/10/a-movernos.html.

1.  Zabawy ruchowe

Łapiemy kolory Wiosny – maszerujemy, podskakujemy w rytm ulubionej melodii. Na przerwę w muzyce rodzic podaje nazwę koloru np. żółty. Dziecko odnajduje ten kolor w swoim pokoju, mieszkaniu i dotyka go.

Wiosenne porządki w domu – zabawa  naśladowcza. Rodzic wykonuje ruchy naśladujące zamiatanie podłogi, wycieranie kurzu, mycie okien, pranie, trzepanie dywanów. Dziecko odgaduje, co pokazuje mama. Wspólnie naśladują czynność. Zmiana ról.

Robimy porządki w domu – wyznaczamy zadanie dla dziecka np. umyj te zabawki, ułóż na półce. Nagradzamy za dobrze wykonane zadanie przytulasem, całusami, pochwałą. Bezcenne.

Kto pierwszy– siadamy po turecku twarzą do siebie, Między nami na podłodze kładziemy np. małą piłeczkę, maskotkę. Rodzic wymienia części ciała ( np. głowa, ucho, nos). Na hasło piłeczka łapiemy leżącą między nami piłeczkę. Wygrywa ta osoba, która była szybsza. Czynność powtarzamy.

2. Zabawy z rymowanką:

Ręce w dole, ręce w górze,
Rysujemy koło duże,
Skok do góry, ręce w bok,
Teraz w przód zrób jeden krok,
Skok do tyłu, skok na jednej nodze,
Teraz usiądź na podłodze.

Ptaszki mają dziób, dziób, dziób ( układamy dłonie w dzióbek)
Słonie tupią tup, tup, tup ( tupiemy)
Zając skacze kic, kic, kic ( skaczemy)
Mysz nie mówi nic ( kładziemy palec na buzię).

Głowa, ramiona, kolana, pięty, kolana, pięty, kolana, pięty…
Głowa, ramiona, kolana, pięty, oczy, uszy, usta, nos.
Coraz szybciej powtarzamy tę samą czynność.

Proszę o przesłanie zdjęć z obrazkiem, który stworzyliście do bajki oraz z wspólnych ćwiczeń na adres mailowy: zielonadolinkamailgrupowy@gmail.com 🙂

Życz