Polska to nasza ojczyzna, każdemu dziecku tak bliska,

my zaś jesteśmy Polakami, bo w naszym kraju, w Polsce mieszkamy.

(M.M. Skrobacz)

Z okazji Stulecia Odzyskania Niepodległości, w przedszkolu realizowany jest projekt edukacyjny autorstwa Rady Pedagogicznej naszej placówki pod tytułem: „Z Myszką Doli po regionie”. Założeniem projektu jest realizacja treści związanych z edukacją patriotyczną oraz regionalną, propagowaną wśród naszych wychowanków:

  1. Ważnym elementem jest poznanie przez dzieci mapy POLSKI. Myszka Doli pomaga dzieciom poznać kontur naszego kraju, stolicę, większe miasta i rzeki oraz przekazać podstawowe wiadomości dotyczące bogactw naturalnych, życia ludzi i zwierząt.

Z racji tego, że bierzemy udział w biciu ” Rekordu dla Niepodległości”,
od zeszłego tygodnia uczymy się hymnu i codziennie go powtarzamy 🙂
Z inicjatywy Rady Dzieci i Młodzieży przy Ministrze Edukacji Narodowej wszystkie przedszkola, szkoły oraz placówki oświatowe w kraju i za granicą, które zgłoszą chęć uczestnictwa włączają się w akcję „Rekord dla Niepodległej”.
Dnia 9 listopada o symbolicznej godzinie 11.11, w ramach świętowania 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, chcemy wspólnie zaśpiewać 4-zwrotkowy hymn narodowy.

Nadszedł ten dzień. 9 listopada 2018 r. godz. 11.11. Śpiewamy Hymn Narodowy. A tak nam wyszło:

Serdeczne podziękowania należą się Panu Piotrowi Kulbińskiemu, który zechciał uświetnić naszą uroczystość swoim udziałem i opowiedział dzieciom, na czym polega praca ŻOŁNIERZA.

Nasi mali PATRIOCI

PROJEKT EDUKACYJNY „Ilustrowana Księga Bajek”:

W ramach edukacji patriotycznej, „Misie”, pod czujnym okiem Pani Dorotki, uczestniczyły w trzymiesięcznym projekcie edukacyjnym pt. „Ilustrowana Księga Bajek”. Projekt trwał od miesiąca października do grudnia 2018 r. Dzieci poznały 12 znanych legend, których treść miały potem zilustrować.

Z wykonanych przez sześciolatki ilustracji, każde dziecko stworzyło własną książeczkę.

Książka ślicznie spakowana, trafiła pod choinkę jako prezent dla najbliższych.

POLSKA – NASZA OJCZYZNA

zajęcia dydaktyczne

W przedszkolu odbywają się zajęcia dydaktyczne, których tematyka związana jest z naszą Ojczyzną – Polską. Dzieci poznają bliżej swój kraj podczas różnorodnej działalności dotyczącej wielu sfer rozwojowych: umysłowej, artystycznej. Myszka Doli zapoznaje naszych wychowanków m.in. z barwami narodowymi, godłem, flagą. Dzieci rozumieją słowo: Ojczyzna

NASZE KĄCIKI PATRIOTYCZNE

Tworzenie kotylionów narodowych na akademię

a to efekty naszej pracy:

Wiemy, jak wygląda GODŁO POLSKI:

Znamy barwy flagi Polski:

A tak pracowały „KRASNOLUDKI”:

„JAGÓDKI” również dzielnie przygotowywały się do uroczystej akademii:

WARSZTATY PLASTYCZNE

Nasi wychowankowie rozpoczęli comiesięczny cykl spotkań, w formie warsztatów plastycznych, które odbywają się w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego pod czujnym okiem artysty plastyka Pana Janusza Moraczewskiego. Pierwsze zajęcia związane były z historią Polski i dedykowane były polskiemu rycerzowi. Podczas prezentacji multimedialnej, dzieci poznały zwyczaje rycerskie, cechy, jakie musiał posiadać ówczesny mężczyzna, aby mógł zostać rycerzem. Interesująca była opowieść o najsłynniejszym rycerzu – Zawiszy Czarnym, którego sława przetrwała do dziś chociażby w znanym powiedzeniu „Polegać, jak na Zawiszy”. Dzieci poznały również staropolską legendę o Św. Jerzym, który pokonał smoka i uratował królewnę. Po tych ciekawych opowieściach, dzieci przystąpiły do wykonania pracy plastycznej, której głównym tematem był „RYCERZ”. Zajęcia były bardzo interesujące. Ważne jest, aby od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z historią naszego kraju – Polski. Budzić miłość i szacunek do własnej narodowości. Wyrabiać poczucie patriotyzmu.

Grupa „misiów” uczestniczyła w drugich zajęciach plastycznych, odbywających się w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego. Dzieci pracowały pod czujnym okiem artysty plastyka, Pana Janusza Moraczewskiego.

Tematem zajęć były prace archeologiczne, prowadzone na terenie miasta oraz w okolicach. Dzieci dowiedziały się, jakie przedmioty można znaleźć z dawnych czasów a nawet epok, na czym polega praca archeologa, jak głęboko owe przedmioty mogą być zakopane pod ziemią, jak wyglądają, ich kształt, kolorystykę itp.

Zadaniem dzieci było, wzorując się na oglądanych wcześniej przykładach, stworzyć swój własny projekt znaleziska archeologicznego, w postaci TALERZA.

a to efekty pracy „MISIÓW”:

„Misie” uczestniczyły już w trzecim spotkaniu na warsztatach plastycznych w Muzeum Pojezierza Myśliborskiego, których tematem przewodnim były Polskie Tradycje Świąt Bożego Narodzenia. O świątecznych zwyczajach bardzo ciekawie opowiadał dzieciom Pan Janusz Moraczewski.

Następnie zadaniem dzieci było namalowanie ilustracji przedstawiającej zbliżające się święta.

A to nasze piękne malowanki:

11 listopada, delegacja z naszego przedszkola, w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, złożyła kwiaty pod obeliskiem upamiętniając w ten sposób to wspaniałe wydarzenie.

CIEKAWOSTKI Z INTERNETU

Krótki film dla dzieci „Polskie Symbole Narodowe”:

Niezwykła piosenka:

Śliczna piosenka:

Archiwum

Kalendarz

październik 2024
P W Ś C P S N
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031